Dolar yeni yıla nasıl başladı? Euro ve altın fiyatlarında son durum…

Dolar/TL yeni yılın ilk işlem gününe 7.35 seviyesinin hemen üzerinde dört ayın en düşük seviyelerine yakın başladı. Piyasalarda veri akışı takip edilecek.

EKONOMİ 04.01.2021, 09:47
Dolar yeni yıla nasıl başladı? Euro ve altın fiyatlarında son durum…

Ekonomi yönetiminin son iki yılın aksine kasım ayı itibarıyla ortodoks politikalara, piyasa dostu uygulamalara yeniden yönelmesi ile TL cinsi yatırım araçları ve CDS kasım itibarıyla belirgin değer kazanımları kaydetmeye başladı.

2019 yılını 5.95 civarında tamamlayan dolar/TL Kasım başında Berat Albayrak’ın sürpriz istifası öncesi 8.58’e kadar yükselmişti.

DOLAR
7,3785
(%-0,82)
EURO
9,0456
(%-0,47)
ALTIN
456,3329
(%0,50)


TL, dolar karşısında kasım ayı başından 2020 sonuna kadar yaklaşık yüzde 15 değer kazandı. Ancak 2020 yılında bakıldığında TL’nin dolar karşısındaki değer kaybı yaklaşık yüzde 20 düzeyinde oldu.

Türkiye’nin 5 yıllık kredi iflas takası primi (CDS) ise ekonomi yönetimindeki değişim öncesi işlem gördüğü 570 baz puandan düşüşünü sürdürüyor. CDS bu sabah 299/309 seviyesinde.

ENFLASYON TAKİP EDİLECEK

Bir bankanın Hazine masası işlemcisi, “Bugün piyasada enflasyon verileri takip edilecek. Kasım ayı verisi TCMB’nin Aralık ayında yaptığı faiz artışının işaretlerini içermişti. Bu kapsamda veriler yeni bir sıkılaştırma ihtiyacı doğurup doğurmayacağı açısından önemli. Beklentimiz yeni bir sıkılaştırmaya ihtiyaç olmayacağı yönünde” dedi ve ekledi:

“Hazine’nin bugün başlayacağı yoğun borçlanma programındaki yabancı ilgisi de takip edilecek başlıklar arasında. Küresel piyasalarda zayıf dolara yönelik fiyatlamanın devam etmesi TL açısından pozitif.”

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Asgari ücrete yapılan zamdan memnun musunuz?
Asgari ücrete yapılan zamdan memnun musunuz?

Gelişmelerden Haberdar Olun

@