Yapılan değişiklikleri uygulamayan vatandaşlara ciddi para cezaları kesilecek.

Yönetmelik kapsamında, elektrik, su ve gaz sayaçlarının muayeneleriyle ilgili ayrıntılı düzenlemeler içeren yeni kararlar alındı. Bu kararlar arasında, sayaç muayenelerinin nasıl yapılacağı, kimler tarafından gerçekleştirileceği ve nerede yapılacağı gibi konular öne çıktı.

Buna göre, 1 Ocak 2014 ile 31 Aralık 2019 tarihleri arasında piyasaya sürülen doğalgaz sayaçlarının 2025 yılı sonuna kadar değiştirilmesi ve yeni standartlara uygun hale getirilmesi zorunlu hale geldi.

Bu kararın temel amacı, enerji tüketiminde güvenilirliği sağlamak ve mevcut sayaçların standartlara uygunluğunu güvence altına almak olarak öne çıkıyor.

Biri Yetmedi, Öteki de Geldi! Eskişehir'i de Saracak: 81 İli Tehlike Yeni Başlıyor Biri Yetmedi, Öteki de Geldi! Eskişehir'i de Saracak: 81 İli Tehlike Yeni Başlıyor

Yönetmelik kapsamında, sayaç muayeneleri ya Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı il müdürlükleri ya da vatandaşların tercih edebileceği özel yetkili servisler tarafından gerçekleştirilecek. Bu hizmetler için Bakanlık tarafından herhangi bir ücret talep edilmeyecek.

Muayene sırasında, sayaçta tip onayı olmaması veya tip onayını etkileyebilecek değişiklikler tespit edilirse, muayene işlemi durdurulacak ve sayaç sahibi hakkında idari süreç başlatılacak.

Sayaçların muayenesi için vatandaşlar tarafından servis noktasına götürülmeleri gerekecek. Muayene başvuruları, kullanıcılar veya yetkilendirilmiş servisler tarafından ilgili il müdürlüklerine yapılacak. Muayene sonucunda uygun bulunan sayaçlar, ilgili damga ile onaylanacak.

Bu süreçte, sayaçlarını bildirmeyen veya eksik, hatalı bildirimde bulunan vatandaşlara idari para cezası uygulanacak. Yeni standartlara uymayan sayaç sahiplerine ise 10 bin TL'ye kadar idari para cezası kesilecek.