Odunpazarı Belediyesi Meclis üyesi Ali Haydar Çelik emekli zamları konusunda düşüncelerini paylaştı.

Ali Haydar Çelik kürsü konuşmasında şu ifadeleri kullandı;

“Emekli maaşlarına yapılan zamlar bizde hayal kırıklığı yarattı. Artık açlık sınırının çok daha aşağısında ölmeme sınırında yaşamaya çalışacağız. 
TÜİK yüzde 36 enflasyon açıklarken, Enflasyon Araştırma Grubu yüzde 82,81 enflasyon oranı açıklıyor. Hadi ikisinin ortasını baz alıp yüzde 60 enflasyon var diyelim. Margarine yüzde 114, Una yüzde 86, Tavuk etine yüzde 86, Ayçiçek yağına yüzde 75, Süt ürünlerine yüzde 75, Nohuta yüzde 66, Mercimeğe yüzde 61, Makarnaya yüzde 60, Dana etine 56, Ekmeğe yüzde 54 zam geldi. Elektrik ve doğalgaza yeni yılın ilk saatlerinde dev zamlar yapıldı. Benzin ve mazota sürekli zam yağıyor. Bu zamlara emeklinin yüzde 25’lik zam ile direnmesi isteniyor.

Yüzde 25’lik zamdan memnun olan tek bir tane emekli yok. Memnun olmak da mümkün değil. Emekliye resmen sürünün deniliyor. Emeklilerin kaderi böyleymiş göstermek hiç doğru değil. Bu insanlar yıllarca prim ödemesi yaptılar. Yabancı ülkelerin emeklileri gelip ülkemizde krallar gibi tatil yaparken, bizim emeklilerimiz temel ihtiyaçlarını zar zor gideriyoruz. Bu nasıl ekonomi anlayışıdır.

Eskişehir’de 2 vali yardımcısının ve 7 kaymakamın yeri değişti Eskişehir’de 2 vali yardımcısının ve 7 kaymakamın yeri değişti

Dolar yükseldikçe zam geldi. Zam üstüne zam geldi. Vatandaş enflasyon oranlarının altında ezildikçe ezildi. Yediğimiz içtiğimiz her şeye zam geldi. 18 lirayı gören 13 liralara düştü ancak fiyatlar düşmedi. Lütfen kimse kimsenin aklı ile dalga geçmesin. Yüzde 25’lik zam emekliye reva değildir.

Zincir marketlerde satılan, herkesin evine aldığı nohut ve mercimek yurt dışından ithal ediliyor. Birisi Meksika’da diğeri Kanada’dan ithal edilmiş. Nohut dediğiniz bakliyat Türkiye’nin  her yerinde özellikle de Eskişehir’de çok yaygın üretilen bir üründü. Mercimek de bu şekilde. Bu ürünleri yurt dışından alıp ekonomimize dış güçler operasyon çekiyor ne kadar samimi. Çiftçiliğin geldiği duruma bakın.Bu ürünler dolar bazında geliyor. Yerli çiftçi neden desteklenmiyor.”