SGK tarafından başlatılan bu yeni kampanya kapsamında tüm sağlık hizmetlerinden ücretsiz olarak faydalanabilecek olan emeklilerin bu hakkı kaplıca tedavilerinde de geçerli olacak. Bu kapsamda SSK, BAĞ-KUR ve Emekli Sandığı'ndan emekli olanların kaplıca tedavileri artık devlet tarafından karşılanacak.

SGK'nın başlattığı bu ücretsiz sağlık hizmeti kampanyası, emekli vatandaşların yaşam kalitesini artırmayı hedeflediği gibi, sağlık hizmetlerindeki mali yüklerini de azaltacak. 

akarya

Bu haktan faydalanmak isteyenlerin:

- Sağlık raporu alması ve raporun düzenlendiği gün itibari ile 5 iş günü içinde kaplıca tesisine başvuruda bulunması,

- Raporun geçerlilik süresi aşıldığında, 6 ay içerisinde sevk belgesi alması gerekiyor.

Tedavi için belirlenmiş olan seans sınırı 30'dur. Başvuru yapan kişiler tedavisi başlamadan önce 15 gün içerisinde gerekli şartları yerine getirmelidir.

Tedaviye 5 iş gününden fazla ara verildiği zaman, SGK'nın masrafları karşılaması için tekrardan rapor düzenlenmesi gerekiyor.

SGK'nın sağlık hizmetlerini genişlettiği bu yenilik kaplıca tedavisi, romatizmal hastalıklar ve solunum sistemi hastalıklarına kadar birçok hastalığı kapsamaktadır. Her hastaya en fazla 21 günlük ödeme yapacak olan SGK, kaplıca tedavisiyle emeklilerin tedavisine destek olacak.

Kampanyadan faydalanmak isteyenler, Sağlık Bakanlığı tarafından işletme izni verilen kaplıca tesislerine başvuruda bulunabilir. Detaylı bilgiye "kaplica.sgk.gov.tr" adresi üzerinden ulaşabilirsiniz.