Türkiye’nin ürün yetiştiriciliği bakımından en zengin bölgelerinden olan Hatay’da açık alanda yetiştirilen fasulyede hasat zamanı başladı. 

Hasadına başlanan fasulye tarlada 80 TL ile 100 TL arasında alıcılarıyla buluşurken market ve manavlarda 120-130 TL arasında alıcı buluyor. Çiftçi İlyas Önerden, açık havada erkenci fasulye hasadına başladıklarını belirterek ‘Payas ilçesinde açık alanda Türkiye’nin en erken fasulyesini yetiştirdik, hasat ediyoruz. Açık alanda yetiştirdiğimiz fasulyelerimizi  Türkiye’nin her yerine satıyoruz’ dedi. 

Damacana Su Fiyatlarındaki Hızlı Yükseliş Aile Bütçelerini Zorluyor Damacana Su Fiyatlarındaki Hızlı Yükseliş Aile Bütçelerini Zorluyor

FASULYENİN FAYDALARI NELERDİR?

Fasulye büyüme ve gelişme için çok önemli olan protein miktarı ile doludur. Lif içeriği nedeniyle, sindirim kanallarını gereksiz maddelerden temizleyerek sindirimi iyileştirir. İçerisindeki yüksek miktarda klorofil nedeniyle, kanserojen hücrelerin oluşumunu önler. Fasulye, görme düzeyini artıran ve göz bozukluklarının riskini azaltabilen karotenoidlere sahiptir. Taze fasulye kalp sağlığı için de önerilir.