Eskişehir Büyükşehir Belediyesi 2020 yılının Eylül ayında toplu taşıma, yürüme ve bisiklete binme ile alternatif sürdürülebilir kent içi ulaşım biçimlerinin desteklenmesi amacıyla yeni bir uygulamayı hayata geçirmişti. Bisikletli ulaşımı teşvik etmek amacıyla belediye otobüslerinde bisiklet taşınması için aparat yerleştiren belediye yetkilileri devamının geleceğine dair açıklamalarda bulunmuşlardı.

Yılmaz Büyükerşen'den flaş açıklama; Asla izin vermeyeceğiz! Yılmaz Büyükerşen'den flaş açıklama; Asla izin vermeyeceğiz!

Yaklaşık 3 ay önce Vadişehir-Otogar hattında seferler gerçekleştiren Siyah 63 numaralı otobüslerin ön bölümlerine bisiklet aparatları takılmıştı. Aparatlar sayesinde bisikletleri ile herhangi bir ilave ücret ödemeden otobüsle ulaşım gerçekleştirebilen bisiklet sürücüleri, uygulamadan büyük mutluluk duyduklarını ifade etmişlerdi.

Uygulamanın olumlu sonuçlanması halinde farklı hatlarla da desteklenebileceğini ifade eden Eskişehir Büyükşehir Belediyesi yetkilileri, bisikletli ulaşım konusunda yeni adımlar atmaya kararlı olduklarını belirtmişlerdi. Ancak aradan 34 ayda başka bir gelişme olmadı.

Eskişehir’de bisiklet kullanan vatandaşlar bu uygulamayı hiç görmediklerini, görmedikleri için de yorum yapamayacakların ifade ettiler.