Eskişehir Büyükşehir Belediyesi tarafından şu yazılı açıklama yapıldı;

"Sevgili Eskişehirliler, sizleri hem bir konuda bilgilendirmek hem de bu konuda duyarlı olmaya davet etmek istiyoruz.

Eskişehir Büyükşehir Belediyesi olarak vektörle mücadele çalışmalarımızı aralıksız sürdürüyoruz. Bu kapsamda ekiplerimiz kent merkezinde sorumluluk alanımızda bulunan Porsuk çevresi, Kentpark, Sazova Bilim Kültür ve Sanat Parkı, Büyükpark, Aydın Arat Parkı, Atatürk Bulvarı, Adalar-Köprübaşı ve merkez dışında kalan 12 ilçede sivrisinek ve karasinekle mücadele ediyoruz.

Özellikle altını çizmek istiyoruz ki yerleşim yerlerinde sivrisinek larva üreme kaynaklarına insan faaliyetleri de sebep olmaktadır. Bu nedenle sizlerden de vektör oluşumuna engel olunması konusunda uygulayabileceğiniz basit ama etkili destek faaliyetleri bekliyoruz.

✔ İlçe belediyelerimizin mahalleleriniz için belirlediği çöp çıkartma saatlerine uyulması ve çöplerin suyunu akıtmayacak şekilde özenle poşetlenmesi.

Eskişehir’e gelen genç kız: "1 buçuk saat halk otobüsü bekledik" Eskişehir’e gelen genç kız: "1 buçuk saat halk otobüsü bekledik"

✔ Evimizdeki saksı altlarının kuru tutulması.

✔ Bahçe sulaması yapıyorsak aşırı sulamadan kaçınmalıyız.

Larva oluşumlarını engellemek veya azaltmak için çevre temizliğine önem vermeli, su birikintilerine yol açacak kirliliklerin önüne geçmeliyiz."