Çevre dostu olan bu araçları şehir trafiğinde kullanmak bazı risklerin göze alınması anlamına geliyor. Kimi sürücü elektrikli scooter’ı hız limitini aşarak kullanırken kimisi de trafiği tehlikeye atacak davranışlarda bulunuyor. Hızlı ve adeta kıvrak hareket etmesiyle akan trafikte araçların arasından geçerek diğer sürücüleri ve yayaları riskli durumlarla karşı karşıya bırakan elektrikli scooterlar son zamanlarda trafik kazalarına da karışıyor.

Elektrikli scooterlar 2022 yılında 1840 adet kazaya karıştı. Eskişehir’de de özellikle gençler tarafından oldukça yaygın kullanılan scootera bazı vatandaşlar olumlu bazıları da olumsuz buluyor.

Scooterların hem trafiği hem de sürücülerin kendilerini tehlikeye soktuğunu ifade eden Recep Babuk şu ifadeleri kullandı;

“Trafikte epey tehlike arz ediyorlar. Sağa sola gelişigüzel bırakıyorlar. Kaldırımları kullanıyorlar, buraları çok işgal ediyorlar. Bence bisiklet yolu gibi ayrı bir bölüm yapılmalı. Hem trafiği hem kendilerini tehlikeye atıyorlar. Scooterlar hakkında bir düzenleme yapılması gerekiyor. Scooterlarda plaka sistemi ya da trafikte olumsuz bir olaya karıştığında kolay tespit için numara olmalı. O anda onu kimin kullandığını belirleyip zararı tespit adına böyle bir uygulama faydalı olabilir.”

Son olarak görüşlerini ifade eden Ercan Göktaş şu şekilde konuştu;

“Scooterı daha çok gençler, işe geç kalanlar kullanıyor. Mesela gece kalkıp trene yetişeceğim. Taksi ya da başka bir araç olmuyor. Kartını okutuyorum, iki dakikada istasyona geliyorum. Bu benim için bir avantaj. Son zamanlarda akaryakıta gelen zamanlardan dolayı taksi fiyatları arttı. Taksiye de binmek bir hayli güç oluyor. Ya bisikletime biniyorum ya da scooter tercih ediyorum. Scooterlar biraz hızlı kullanılıyorum. Biraz daha yavaş olmalarında fayda var. Tedirgin olduğum konu, trafikte tehlikeli hareketler yapıyorlar. Olur olmaz yerlerden çıkıyorlar. Bir de iki kişi biniyorlar. Özellikle gençleri görüyorum. Caddelerde rastgele yerleri işgal ediyorlar. Bunlar scooterın zararlı yönleri. İyi niyetli kullansalar herhangi bir durum olmayacak. İyi bir uygulama. Trafiği rencide edecek, aksatacak hareketler yapılmamalı. Hakikaten süratli kullanıyorlar. Hızı 30-35 kilometreye kadar çıkıyor. Allah muhafaza bir yerde bir kaza olsa kurtulma imkânı sıfır. İyi tarafı da var, kötü tarafı da. Ama iyi tarafları biraz daha ağır basıyor.”