Eskişehir Çevre Koruma ve Geliştirme Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Özgür Özlem Öngel tarafından şu ifadeler seslendirdi;

Eskişehir Çevre Koruma ve Geliştirme Derneği ve Diğer Demokratik Kitle Örğütleri, Kent Konseyleri, kamu kurum ve kuruluşlar ve Belediyeler; Kütahya/Gediz/ Karaağaç ta bulunan Murat Dağında altın arama için yapılan başvuruyu Danıştay kararıyla 2020 yılında durdurmuş idi.  Aynı şirket olan Anadolu Export tekrar Murat Dağında Altın için ÇED (Çevresel Etki Değerlendirme) başvurusunu yapmıştır.

Murat Dağı Türkiye’nin en önemli su rezerv kaynağı olup, Gediz Nehri ve  Porsuk çayının doğduğu; Menderes ve Sakarya nehirleni  beslediği sulak alandır. Bu Murat Dağı yok olursa  Eskişehir, Kütahya, Uşak, Bilecik, Adapazarı, Manisa, Denizli, Aydın, İzmir ve Ankara susuzluktan  kavrulacak ve yaşanmaz kentler olacaktır.

Cevheri çıkarmak için Gediz Nehrinin ve Porsuk Çayının  doğduğu sahada ikisi ana ocak olmak üzere 5 ayrı alanda patlatma yapılacağı, ÇED raporunda ilk 5 yıl için bu ocakların derinliğinin 30 ile 98 metre arasında olacağı, 5 yılın ardından işletme sahasının genişletileceği ileri sürülmüştür. Bölgenin ormansızlaştırılması ve binlerce kilo dinamitin yaratacağı tozuma ile yağış yaratan orman ve unsurların ortadan kalkması ile 10 adet şehir susuz kalacaktır.

Toplamda 1300 hektar ruhsatlı sahası bulunan şirketin işletme ruhsatı almak istediği 415 hektar, ormanlık arazidir.  Şirket ilk etapta 212.000 ağacı keseceğini açıklamış ve bu sayının en az üç dört kat artacağı öngörülmektedir.

AFAD’ın 2020 yılında yayımladığı İl Afet Planına göre Kütahya / Eskişehir’de her an 7,2 kuvvetinde bir deprem beklenmektedir. Bu da faleketlere davetiye çıkarmaktır.

Murat Dağı Gediz Belediyesi tarafından Kayak ve Termal Merkezi  oluşturulmuş olup, bir tarafında karların içinde Kayak yapılırken, diğer tarafta Termal suların içinde  sıcak hamam keyfi yapılmaktadır. Bu bölge  ayrıca Doğa yürüyüşleri, Yamaç Paraşütü, Bisiklet turları ve 5 adet yaylası ve endemik bitkileri ile cennetten bir köşeyi andırmaktadır . Böyle güzel bir yerin Altın uğruna yok edilmesi geleceğimizin yok edilmesi anlamı taşımaktadır. Yerin üstü Altından  değerlidir.

Eskişehir Çevre Derneği olarak çevreye olan sevgi ,saygı ve hoşgörünün tüm bireylere yansımasını ve tüm halkımızın çevre duyarlığına kavuşmasını arzu ederken Porsuk Çayımızın elimizden kayıp gitmesine sessiz kalmayacağımızı kamu oyuna açıklamaktan gurur duyarız.

BİR AÇIKLAMA DA JALE NUR SÜLLÜ'DEN GELDİ

Cumhuriyet Halk Partisi Eskişehir Milletvekili Jale Nur Süllü de konu ile ilgili olarak şu  ifadeleri kullandı;

"Sakarya ırmağının en uzun kolu olan ve şehrimizin içinden geçen Porsuk Çayı Eskişehir için hayati öneme sahip bir akarsuyumuzdur. Porsuk Çayı, kentimizin can damarlarından biri olmasının yanında, en önemli marka değerlerimizden biridir.

İşte bu önemin farkında olan başta Eskişehir Çevre Koruma ve Geliştirme Derneğimiz olmak üzere, bugüne kadar Porsuk Çayı havzasının kirletilmesi, yanlış tarım ve vahşi sulama uygulamaları nedeniyle can çekişmesi, balık ölümleri ve yosun tutması gibi sorunlara dikkat çekerek, yetkilileri gerekli denetimi yapmaları ve önlemleri almaları için çağrıda bulunmuştuk.

Ancak bugün aralarında Eskişehir’imizin de olduğu dokuz ile hayat veren, bir yaşam kaynağı olan, Porsuk Çayı’nın doğduğu yer olan Murat Dağı’nda siyanürle altın aranması için şirketin yeniden ÇED raporu başvurusu yaptığı haberini aldık.

Başta Gediz, Büyük Menderes, Sakarya, Salihli, Menemen Ovaları olmak üzere birçok verimli ovamızı sulayan 7 adet akarsu Murat Dağı’ndan kaynağını almaktadır. Bu illerimizde ve ovalarımızda yaşayan yaklaşık 10 milyon insanımız Murat Dağı’nın sunduğu nimetlerden doğrudan veya dolaylı olarak faydalanarak hayvancılık ve tarım yapmaktadır.

Murat Dağı’nda yapılacak altın araması Eskişehir’imizin de aralarında olduğu bölgenin eşsiz ekosistemini bozacak, canlıları zehirleyecek, Porsuk Çayı’mızı kurutacak, tarımsal üretim ve hayvancılık yapan vatandaşlarımız çok büyük zarar görecektir.

İşte bu gerekçelerle, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, bilirkişi raporundaki “Murat Dağı’nda madencilik yapılamaz” tespitini görmezlikten gelmemelidir. Murat Dağı’nda altın aranması için tekrar yapılan ÇED başvurusuna derhâl iptal kararı verilmelidir.

Bizler yıllardır olduğu gibi bugün de bu mücadelenin yanında olduğumuzu ifade ediyor, Porsuk Çayı için tehlike oluşturacak Murat Dağı altın madenine karşı sonuna kadar kararlılıkla mücadele edeceğimizi ilan ediyoruz. 

Vergisiz cep telefonu almak isteyen gençler bu habere dikkat! Vergisiz cep telefonu almak isteyen gençler bu habere dikkat!

Eskişehir’imiz için çok kıymetli ve hayati önem sahip, tek su kaynağımız olan Porsuk Çayı’nın her ne gerekçe olursa olsun kirletilmesine ve yok edilmesine yönelik tüm etkenlerin ortadan kaldırılması konusunda Eskişehir Çevre Koruma ve Geliştirme Derneğimizin değerli üyelerinin de aralarında olduğu bu mücadelenin her zaman yanında olduğumu paylaşıyorum."