Eskişehir Emek ve Demokrasi Platformu’nun çağrısıyla İsmet İnönü Caddesi’nde bir araya gelen vatandaşlar, İsrail’in Filistin’e yönelik işgalci saldırılarını protesto etti.

Eskişehir Emek ve Demokrasi Platformu sözcüsü  Özgür Erhun yaptığı basın açıklamasında, İsrail’in Gazze’de bir hastaneyi bombalamasına tepki gösterdi. 

“HAKLI OLAN FİLİSTİN HALKIDIR”

Özgür Erhun basın açıklamasında şu cümleleri kullandı:  

“İşgalci İsrail, Gazze’de hastane bombalayarak yaşlı, çocuk, kadın yüzlerce Filistinliyi katletti. Bu iğrenç katliam, İsrail’in olduğu kadar günlerdir onun arkasında duran ABD’den Batı’ya tüm emperyalist güçlerin sorumluluğundadır. Yıllardır bitmeyen katliamlar, günlerdir bir imha ve etnik temizlik savaşı olarak sürdürülüyor. Bu acımasız savaşı alkışlayanlar, İsrail’in Filistin halkına saldırılarını meşru müdafaa hakkı olarak destekleyenler katliamların da ortaklarıdır.
Başından bu yana söyledik, bir kez daha söylüyoruz. Haklı olan Filistin halkıdır, meşru olan da Filistin halkının direnişidir” ifadelerini kullandı.
Eskişehir Emek ve Demokrasi Platformu 2

“DİNLER SAVAŞI OLARAK SÜRDÜRÜLÜYOR”

Amerikan emperyalizmi Filistin halkının ve tüm bölge halklarının ortak düşmanıdır, barışın ve kardeşliğin baş düşmanıdır diyen Erhun, “Emperyalizme karşı sessiz kalan hiç kimse asla kardeşliğin ve barışın savunucusu olamaz. Ortadoğu’daki akan kanın sorumlusu olan Amerikan emperyalizmi Filistin halkının akan kanından da sorumludur.Dinci faşist Netanyahu’nun Filistin halkına yaşattığı bu büyük dram, Ortaçağ’dan kalmış bir dinler savaşı olarak sürdürülüyor” diye konuştu.

“AMERİKAN ÜSTLERİNİ KAPATIN”

Tüm halkımızı, insanlığa sahip çıkmak için ayağa kalkmaya Filistin halkına ses vermeye çağırdıklarını söyleyen Erhun, “ABD, İsrail saldırılarını bölgede yeni bir askeri kuşatmanın da fırsatı olarak İktidara sesleniyoruz kınamaktan başka bir şey yapacaksanız ve katliamlara karşı gerçek bir tavır alacaksanız İsrail’le askeri ve ekonomik tüm ilişkileri kesin, anlaşmaları iptal edin. Amerikan üslerini kapatın. Filistin halkının mücadelesi bağımsız ve özgür bir Filistin mücadelesidir. Nehirden denize, bağımsız ve özgür Filistin devleti kurulana kadar emperyalizme ve siyonizme karşı Filistin halkının eylemleri de, direnişleri de haklıdır. Ve biz geçmişte devrimcilerin Filistin yürüyüşlerinde olduğu gibi, direnen Filistin halkının yanında olmaya devam edeceğiz. Tüm halkımızı, insanlığa sahip çıkmak için ayağa kalkmaya Filistin halkına ses vermeye çağırıyoruz” ifadelerini belirtti.

Kaynak: Gamze Uysal