Başkan Ataç: "Eskişehirlilere ödetemezler! Mücadele edeceğiz"

Eskişehir Hasan Polatkan Havalimanı’nın kent için kıymetli bir tesis olduğunu vurgulayan Tepebaşı Belediye Başkanı Ahmet Ataç, Kütahya Zafer Havalimanı’nı “yanlış proje” olarak değerlendirerek, “Milyonlarca avro zarar eden ve bedel ödenmesi gereken yanlış bir proje orta yerde dururken, kimse bu başarısızlığın cezasını Eskişehirlilere ödetemez” dedi.

ESKİŞEHİR HABER 25.03.2022, 17:28
Başkan Ataç: "Eskişehirlilere ödetemezler! Mücadele edeceğiz"
BAŞKAN ATAÇ: "ESKİŞEHİRLİLERE ÖDETEMEZLER! MÜCADELE EDECEĞİZ"

Tepebaşı Belediye Başkanı Dt. Ahmet Ataç, son günlerde kent gündemine gelen Hasan Polatkan Havalimanı’nın kapatılacağı iddiaları hakkında bir değerlendirmede bulundu.

“ESKİŞEHİR HASAN POLATKAN HAVALİMANI’NDAKİ KENTİMİZ İÇİN KIYMETLİ BİR TESİSTİR”

Başkan Ataç, konuya ilişkin açıklamasında iddiaya ilişkin gelişmeleri yakından takip ettiklerini belirterek, “Eskişehir Hasan Polatkan Havalimanı’ndaki sivil ticari yolcu taşımacılığı, bölge insanını sıkıntıya sokacak şekilde sessiz bir şekilde kapatılmak istenmektedir. Eskişehir'in nüfusu 887 bin kişidir ve havalimanımız uzun yıllardır havayolu şirketleri ve yolcular için değerli bir lokasyonda hizmet veren, kentimiz için kıymetli bir tesistir. Eskişehir Teknik Üniversitesi (ESTÜ) tarafından işletilen ve 2007 yılında aldığı işletme ruhsatıyla dünyada ilk, Türkiye'de ise tek 'üniversite havalimanı' olarak tarihe geçen Hasan Polatkan Havalimanı, Belçika, Almanya, Fransa, Hollanda ile hac ve umre seferleri olmak üzere, yılda 100 bin yolcuya hizmet vermektedir” dedi.

“BÜYÜK BİR YANLIŞLIK YAPILMAK İSTENMEKTEDİR”

Açıklamasının devamında seferlerin taşınacağının iddia edildiği Kütahya Zafer Havalimanı hakkında bilgi veren Ataç, şu ifadeleri kullandı:
“Kütahya Zafer Havalimanı’nın 22 Nisan 2011 tarihinde inşaatına başlanmış, 25 Kasım 2012 tarihinde hizmete açılmıştır. 155 milyon TL'ye mal olan havalimanı 2044 senesine kadar özel bir firma tarafından işletilecektir. Kütahya-Afyon-Uşak illerine hizmet vermek üzere yapılan Zafer Havalimanı için 2021’de iç hatlarda 775 bin 137, dış hatlarda ise 542 bin 596 kişilik yolcu garantisi verildi. Ancak verilen hedef yüzde 99 yanılma payı ile tutturulamadı ve 2021’de iç hattı kullanan yolcu sayısı 9 bin 228 olurken, dış hat kullanan yolcu sayısı da bin 904’te kaldı. Havalimanının eksik kalan 1 milyon 306 bin 537 yolcusu için, 6 milyon 938 bin 738 avro ödenmek zorunda kalındı. Eskişehir’imizde bulunan Hasan Polatkan Havalimanı ise sadece 2021 yılında 99 bin 172 yolcuya hizmet verdi. Yanlışlar ile dolu Zafer Havalimanı; yanlış bir karar ile yapılmış, yanlış şekilde yönetilmeye başlanmış ve yine büyük bir yanlışlık yapılmak istenmektedir.”

“KÜTAHYA HAVALİMANI’NIN EKSİK YOLCU SAYISI ESKİŞEHİR’İ TERCİH EDENLERLE KAPANMAK İSTENİYOR”

Yolcuları Kütahya Zafer Havalimanı’na yönlendirmenin onlara ekstra yük getireceğini bildiren Ataç, “İktidar tarafından her zaman olduğu gibi verilmiş olan yanlış karar ve planlama hatasını içeren bu olayda, Kütahya Havalimanı’nın eksik kalan yolcu sayısı, Eskişehir’i tercih eden 100 bin yolcu ile kapatmak istenmektedir. Sivil Havacılık Müdürlüğü tarafından Eskişehir'e uçan ticari uçak firmalarına, Hasan Polatkan Havalimanı’na 1 Nisan 2022 tarihinden sonra uçuş izni vermeyerek yolculara ekstra yük getirecek şekilde Kütahya Zafer Havalimanı’na yönlendirilecektir” dedi.

“MİLYONLARCA AVRO ZARAR EDEN BAŞARISIZLIĞIN CEZASI ESKİŞEHİRLİLERE ÖDETİLEMEZ”

Bu uygulamanın Eskişehir’i ve Eskişehirlileri cezalandırmaktan başka bir şey olmadığını ifade eden Ataç, “Bu tür yanlış ve art niyetli hesapları yapanların unutmaması gereken bir gerçek var; Eskişehir, kendisine ceza verilircesine atılmak istenen adımları daima engellemeyi bilmiştir. Bu yanlış uygulamadan da dönülmesi için ne gerekiyorsa; sosyal, siyasal ve hukuki mücadeleyi vermekten geri durmayacaktır. Milyonlarca avro zarar eden ve bedel ödenmesi gereken yanlış bir proje orta yerde dururken, kimse bu başarısızlığın cezasını Eskişehirlilere ödetemez. Biz de bu mücadelede Eskişehir’imiz için üzerimize düşeni yapmaya hazırız” sözlerini kullandı.

ESKİŞEHİR HABER  İLE İLGİLİ DİĞER İÇERİKLERİMİZE GÖZ ATIN.
BİZİ SOSYAL MEDYA HESAPLARIMIZDAN DA TAKİP EDEBİLİRSİNİZ
YOUTUBE -> Eskişehir Haber
FACEBOOK -> Eskişehir Haber
INSTAGRAM -> Eskişehir Haber
TWITTER -> Eskişehir Haber

Yorumlar (0)
25
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Sizce Esnaf Odaları Birliği'nin Yeni Başkanı Kim Olmalı?
Sizce Esnaf Odaları Birliği'nin Yeni Başkanı Kim Olmalı?
Namaz Vakti 27 Mayıs 2022
İmsak 03:39
Güneş 05:28
Öğle 13:00
İkindi 16:56
Akşam 20:23
Yatsı 22:03

Gelişmelerden Haberdar Olun

@