Dilara Tambova: "Süreç iyice karmaşık hale geldi"

Tam kapanmaya dair değerlendirmelerde bulunan DSP Genel Başkan Yardımcı Dilara Tambova "İktidar partisi, sürekli ilave genelgeler ve eklentilerle süreci iyice karmaşık hale getirmiştir" Dedi.

ESKİŞEHİR HABER 04.05.2021, 17:59
Dilara Tambova: "Süreç iyice karmaşık hale geldi"
banner232

DSP Genel Başkan Yardımcı Dilara Tambova ,Tam kapanma ile ilgili değerlendirmelerde bulundu. 

Tambova yaptığı değerlendirmede;“İktidarın almış olduğu kararla başlayan kısıtlama ve tam kapanma sürecinin, tamamen yönetilemez hale geldiğini büyük bir tedirginlik içinde gözlemlemekteyiz. Bir acayip ‘tam kapanma’ kararı alan iktidar partisi, sürekli ilave genelgeler ve eklentilerle süreci iyice karmaşık hale getirmiştir.

Aslında tam kapanma(ma) hali içinde olan ülkemizde; covid salgının faturası da yine emeği ile geçinen orta ve dar gelirlere kesilmiştir. Bu süreç, zirai üreticilerimizi de çok olumsuz etkileyerek; semt pazarlarının kapalı olması nedeniyle yaş sebze ve meyve stoku muhtemelen heba olmuş ve pek çok çiftçimizin mahsulü elinde kalmıştır. Üreticimizin elindeki; 17 gün süreyle muhafaza edilemeyecek ürünleri devlet satın almalı ve çiftçimiz mağdur edilmemeliydi. Bu süre boyunca işsiz kalan esnaf ve pazarcılarımızın günlük kayıp bedeli de devlet tarafından karşılanmalıydı.

Çünkü Devlet! Böyle kara günler için vardır ve olağan süreçte olduğu gibi, bu zor günleri nispeten sorunsuz atlatabilmek için vatandaşından vergi alır. Merkez Bankasının bu risklere karşı bünyesinde tuttuğu ve kanun gereği olağanüstü durumlarda kullanılmak üzere kenara ayırdığı “ihtiyat akçesi” tam da bugünler için gerekliydi. Doğal afet, savaş hali, salgın hastalık gibi durumlarda ekonomik ve sosyal sorunlar yaşanmasını önlemek iktidarların asli görevleri arasındadır. Ekonomik sorunlar baş gösterdiği zaman, sosyal hayatta da hiç istenmeyen olaylar vuku bulacak ve belki suç oranları dahi artacaktır. Toplum bütüncül bir yapıdır ve bir olay her zaman için diğerinin tetikleyicisidir. İnsanların, ekonomik olarak tamamen yetersiz olduklarını bilerek ve onlara gerekli mali destekte bulunmadan evlere kapatmak; salgınla mücadeleyi; büyük ölçüde yoksullukla mücadeleye dönüştürmek olacaktır. Esnaflarımızın ve çiftçilerimizin bu süreçte yaşadığı ve yaşamaya devam ettiği olumsuz koşulları kaygıyla takip etmekteyiz.” İfadelerine yer verdi.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Eskişehir Ticaret Odası Başkanı Metin Güler Sizce Başarılı mı?
Eskişehir Ticaret Odası Başkanı Metin Güler Sizce Başarılı mı?

Gelişmelerden Haberdar Olun

@