Ekrem Birsen: "Haksız rekabet bir an önce giderilmeli"

Eskişehir Esnaf Odaları Birliği Başkanı Ekrem Birsen Eskişehir'de esnaf için talepte bulundu.

ESKİŞEHİR HABER 03.05.2021, 16:11
Ekrem Birsen: "Haksız rekabet bir an önce giderilmeli"
banner232

Eskişehir Esnaf Odaları Birliği Başkanı Ekrem Birsen basın açıklamasında: "Bilindiği gibi 29 Nisan-17 Mayıs tarihleri arası ülkemizde uygulanan Tam Kapanma tedbirleri kapsamında market, bakkal, manav, kasap ve kuruyemişçiler ile paket servis yapan lokantalar haricindeki tüm işyerleri kapanmıştır. 

Ancak halkımızın temel ihtiyaç maddelAerini temin etmeleri için kısıtlamadan muaf tutulan marketler, temel ihtiyaç malzemeleri dışında elektronikten, beyaz eşyaya, giyimden, zücaciyeye, hırdavattan, otomobil lastiğine kadar her türlü ürünü satmaya devam etmektedirler. 

Bu, bakkal, manav, kasap ve kuruyemişçi esnafımızın dışında kapalı olan tüm esnaf ve sanatkarlarımız için haksız rekabet ortamı doğurduğu ve esnafımızı mağdur ettiği için, Eskişehir Valiliği ile yapmış olduğumuz başvurular sonucundan 29.04.2021 tarihli İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulunca sokağa çıkma kısıtlamasının olduğu günlerde çalışmalarına izin verilen market ve süpermarketlerin satış yaptığı ürünler arasında bulunan inşaat malzemesi, tekstil, çanta ve ayakkabı, halı, mobilya, elektronik ürünler, beyaz eşya ve klima, kırtasiye, otomotiv, zücaciye, hırdavat ve giyeceklerin satışına izin verilmemesine dair karar alınmıştır. 

Ancak hükümetimize gelen baskılar sonucunda İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulunca alınan söz konusu karar 1 gün sonra şekil ve esasları İçişleri Bakanlığı tarafından düzenlenene kadar İl Umumi Hıfzıssıhha
Kurulu tarafından iptal edilmiştir. 

Bu uygulama bir yıldan fazla bir süredir iş yapamadığı için sıkıntı içerisinde olan esnaf ve sanatkarlarımıza vurulmuş önemli bire darbedir. İçerisinde bulunduğumuz mübarek ramazan ayında esnaf ve sanatkarlarımıza karşı uygulanan bu haksız rekabetin bir an önce giderilmesi talebimizin ve haksız rekabetin durdurulmasını hükümetimizden ivedilikle talep ediyoruz. " İfadelerine yer verdi. 
 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Eskişehir Ticaret Odası Başkanı Metin Güler Sizce Başarılı mı?
Eskişehir Ticaret Odası Başkanı Metin Güler Sizce Başarılı mı?

Gelişmelerden Haberdar Olun

@