banner209

Eskişehir'de bu insanlar çatılara çıkmış ne yapıyor?

Eskişehir'de bu insanlar çatılara çıkmış ne yapıyor? CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer açıkladı...

banner187
ESKİŞEHİR HABER 13.09.2020, 14:47 13.09.2020, 14:56
Eskişehir'de bu insanlar çatılara çıkmış ne yapıyor?

CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer bazı vatandaşlarla birlikte yaptığı açıklamada, Eskişehir'in köylerinde cep telefonu şebekelerinin çekmemesi nedeniyle vatandaşların telefonla konuşmak için çatılara, tepelere çıktığını, telefon sinyali olmadığı için internete ulaşamayan öğrencilerin de online eğitime erişemediğini söyledi. 

banner202
Utku Çakırözer,  yaptığı açıklamada, "21. yüzyılda yaşadığımız bu durum içler acısı. İnsanlar telefonla görüşebilmek için, öğrenciler internete erişebilmek için tepelere çıkıyor, sinyal arıyor. Çatılardan telefon sinyali aranan köylerde online eğitime erişim nasıl olacak? Eğitimde fırsat eşitliği nasıl sağlanacak? Yavrularımızın salgın döneminde eğitim sisteminden eşit biçimde faydalanabilmesi için her şeyden önce telefon, internet altyapısının en ücra köylere devlet tarafından götürülmesi şarttır” dedi. 

Çakırözer, Eskişehir’in Bahçecik, Beyyazı, Selimiye, Paşakadın, Dumluca, Zeyköyü, İbikseydi, Karkın, Sarıkavak, Kümbet, Kaymazyayla, İskankuyu, Göknebi, Göcenoluk, Beşsaray, İdrisyayla ve birçok mahallesinde cep telefonları çekmediği için vatandaşların görüşme yapamadığnı belirtti. Çakırözer, cep telefonu sinyali olmayan köylerde yurttaşların görüşme yapabilmek için çatı, tepe gibi yüksek yerlere çıkmak zorunda kaldığını söylerken, sinyal olmayan köylerde öğrencilerin de online eğitimlerden faydalanamadığını belirtti. İskankuyu Mahallesi Muhtarı Selim Dizili, "Köyümüzde telefon sıkıntımız var. Telefonlarımız çekmiyor. Kaymakamlık veya jandarmadan bana herhangi bir bilgi geldiği zaman çatıya veya en yüksek yere çıkıp oradan görüşme yapıyorum" dedi. Evinde sadece mutfağının bir bölümünde telefonunun çektiğini aktaran İskankuyu Mahallesi İmamı Ömer Soylu da, “Telefon sürekli orada. Görüşme yapacağımız zaman hoparlörü açıp yapıyoruz. O da her zaman çekmiyor” diye konuştu. Dizili, "Öğrenciler 20 kilometre aşağıya inerek program yüklüyorlar ve derslerine o şekilde çalışıyor. Çok büyük bir sıkıntımız var" diye konuştu. Dumluca Mahalle Muhtarı Hasan Hüseyin Demir de, “Bize yakın 6 köyümüzde telefon çekmiyor. Telefonlarla konuşmak için tepelere çıkmak zorunda kalıyoruz. Salgın nedeniyle okullar açılmadı. Çocuklarımız internetten ders almaya çalışıyor ama maalesef ona da erişim yok” dedi. 
 

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@