Eskişehir sokağa döküldü! Kazım Kurt'a büyük tepki!

Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt'a tepkiler artıyor... Vişnelik'teki Kayıhan Sokak'ta Memur-Sen'in tepki açıklamasına büyük katılım...

ESKİŞEHİR HABER 13.11.2020, 16:09 13.11.2020, 17:21
Eskişehir sokağa döküldü! Kazım Kurt'a büyük tepki!

Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt'un ilçedeki içkili yer bölgelerini arttırma ve belirlenen yerler büyük tartışma yarattı, tepkiler sürüyor. Memur-Sen İl Temsilciliği'nin öncülüğünde düzenlenen basın açıklaması da büyük bir katılımla gerçekleşti. 

Memur - Sen Eskişehir İl Temsilcisi ve Eğitim-Bir-Sen 1 nolu Şube Başkanı Muammer Karaman, yaptığı açıklamada, "Odunpazarı Belediyesi tarafından içkili yerler bölgesi olarak tespit edilen yerlerin Odunpazarı Belediye meclisi tarafından da kabul edildiği bilgisinin oluşturduğu derin kaygılar, endişeler,korkular sivil toplum kuruluşları olarak bizleri harekete geçirmiştir. Bu şehirde faaliyet gösteren sivil toplum kuruluşları olarak bu şehre bu şehrin insanıyla hizmet ediyoruz. Dolayısıyla öğrenciler de öğretmenler de anneler de babalar da dedeler de nineler de gençler de kendi evinde huzurlu ve sakin bir yaşam sürmek isteyen mahalleliler de oluşan bu korkulara, kaygılara, bizlere ulaşıp sesimizi duyurun diyen bu insanlara kayıtsız kalamayız. Yanlışı önlemek doğru işleri dile getirip alkışlamak bizim vazifemizdir.
Bugün hep birlikte çocuklarımız için gençlerimiz için Odunpazarı ve Eskişehir in geleceği ve huzuru için bu vazifeyi icra ediyoruz" dedi. 

"32 bin öğrencinin bulunduğu bölgede kurmak hangi akla hizmettir"

Muammer Karaman, "Belediyeler devlet yönetiminin bir parçasıdır ve görevleri vatandaşın huzurunu, güvenliğini, rahatını sağlamaktır.  Çocukları, gençleri korumak ve ortak müreffeh bir geleceği inşa etmektir. Buradan tüm Eskişehir’e soruyorum; 92 tane iş yerini içkili iş yeri olarak tespit etmenin çocuklarımızı ve gençlerimizi korumakla, şehrin güvenliğini ve huzurunu temin etmek amaçlarıyla uyumlu olduğunu kim söyleyebilir. Şu anda toplandığımız bu alanın hemen yanındaki Kayıhan Sokak ta 23 adres içkili iş yeri olarak tespit edilmiştir. 9 adet okulun örgün eğitime devam eden 10.000 öğrencinin, 21.000 yaygın eğitim öğrencisinin yani toplamda 32.000 öğrencinin hareketlilik sağladığı eğitim camiası ve Eskişehir halkı tarafından  okullar bölgesi olarak adlandırılan bu alan içinde barlar sokağı olarak adlandırılacak bir içkili yer bölgesi kurmak hangi akılla ve neye hizmetle mümkün olabilir" diye konuştu. 

"Bu bölgede ilkokul, liseler, şehitliğimiz, camii ve özel hastane var"

Muammer Karaman, "Kayıhan Sokağa 80 ile 300 metre mesafede ilkokulumuz, kız ve erkek liselerimiz, bu ülke için can veren kahramanlarımızı defnettiğimiz şehitliğimiz, 3000 kişilik bir camimiz ve özel hastane varken Kayıhan Sokakta 2 ile 24 numaralı adresler arasında bulunan 23 meskeni içkili iş yerine dönüştürmeyi ve barlar sokağı oluşturmayı hangi siyasi görüşten olursa olsun bu şehri seven çocuklarımızı ve gençlerimizi düşünen hiçbir kimse kabul edemez" dedi. 

"Endişemiz sadece Kayıhan sokakla ilgili değil"

Karaman, "Biz bugün Kayıhan Sokakta toplandık. Buradaki Barlar Sokağı uygulamasının mahallenin huzuruna, eğitim çalışanlarının ve öğrencilerimizin güvenliğine getireceği sıkıntıları, oluşturacağı tehlikeleri işaret ederek  protesto ediyoruz. Ancak işaret ettiğimiz tehlike ve sıkıntılar sadece Kayıhan Sokakla ilgili değil. Endişelerimiz, kaygılarımız sadece Kayıhan Sokakta olacaklarla ilgili değil. Odunpazarı Belediyesi 8 ayrı cadde ve sokakta barlar sokağı uygulaması gerçekleştirmek istiyor. Tüm Eskişehir de 166 olan içkili işletme sayısına 92 içkili işletme eklemek istiyor. Eskişehir’in huzurunu bozacak çocuk ve gençlerin ahlaki gelişimini olumsuz etkileyecek kamu görevlilerinin yükünü arttıracak bu uygulamanın tümüne itiraz ediyor protesto ediyor ve bugünden itibaren Odunpazarında Barlar Sokağı oluşturmaktan vazgeçildiğinin açıklanmasını istiyoruz" dedi. 

"Son 3 yılda Barlar Sokağı'nda 6 adam öldürme, 959 yaralama, 61 cinsel saldırı olmuş"

Karaman, "Odunpazarı Belediyesi, Eskişehir Osmangazi Üniversitesi’nin karşısında yer alan 3 ayrı cadde ve sokağı da Barlar Sokağına dönüştürmek istiyor. 20.000’e yakın üniversite öğrencisinin kitap,kırtasiye,yeme içme ihtiyaçlarını giderdiği özel ve devlete ait birçok öğrenci yurdunun bulunduğu bu alan Barlar Sokağına nasıl dönüştürülür. Bir bölge hastanesi olarak sağlık hizmeti sunan tıp fakültemize çevre illerden gelen vatandaşlarımızın yakınlarını beklemek için vakit geçirdiği, yeme içme ihtiyaçlarını giderdiği bu alanı Barlar Sokağına dönüştürmek hangi mantık ile uygun görülür. Adalar diye adlandırdığımız mevkiide bulunan Başarılı Sokakta 24 ve Adalar Sokakta 31 adres içkili işletmelere açılıyor. Yani Barlar Sokağı oluşturuluyor. Bu bölge Tepebaşı ilçe sınırları içerisinde bulunan ve açılırken Tepebaşı Belediye Başkanı’nın “Burası Şair Neyzen Tevfik Kültür ve Sanat Sokağı olacak” dediği ancak şu anki görünümü itibariyle halkın Barlar Sokağı diye adlandırdığı medyanın Barlar Sokağı diye haber geçtiği bir alana 200 metre uzaklıktadır. Kültür ve Sanat Sokağı olacak diye 50 içkili iş yeri açılan bu alanda son 3 yılda gerçekleşen olaylara bir göz atalım. Son 3 yılda; 6 kasten adam öldürme,
959 kasten adam yaralama, kadınlara dönük 61 cinsel saldırı gerçekleşmiş. 50 içkili işletmenin bulunduğu bu sokaktan emniyet birimlerine yapılan kavga, yaralama, yüksek ses nedeniyle rahatsız olma şikayetlerinin adedi 16.971’dir" dedi. 

Karaman, "Bu kadar olayın cinayetin şikayetin oluştuğu Barlar Sokağı uygulamasının Odunpazarına da belediye marifetiyle getiriliyor olmasından duyulan korku, endişe ve yapılan itirazlar yersiz değildir. Kültür ve Sanat Sokağı buysa, işlenen cinayetler, yapılan cinsel saldırılar, çıkan olaylar ne ? Olaylar bunlarsa, Kültür ve Sanat nerede? Sizin anladığınız Kültür ve sanat ile Eskişehirlilerin anladığı Kültür ve Sanat farklı şeyler. Barlar Sokağı uygulaması maalesef bunlarla sınırlı değil. Huzur ve sakinliği ile öne çıkan mahallelerimizden Ihlamurkent'te bulunan Nilüfer Sokak da maalesef içkili iş yerlerine açılıyor.

Kazım Kurt'un "her mahalleye kreş" sözünü hatırlattı

Karaman, "Eskişehir’i kurtuluşun olduğu gibi kuruluşun da şehri haline getiren, Osmanlı Devleti’nin bağımsızlık ilanını dünyaya duyuran hutbenin okunduğu Karacaşehir Köyünün sınırları içerisine bir içkili iş yeri açılıyor. Bu, tarihe saygısızlıktır. Bu, ecdada saygısızlıktır. Bu, ülkemizin saygınlığına leke düşürecek bir uygulamadır. Karacaşehir’i tarihteki bu rolüyle dünya ya tanıtmak turizim değeri kazandırmak mümkün iken mangal dumanı ve alkol kokusuna boğmak sağlıklı bir düşüncenin, doğru bir istikametin icraatı değildir. Her mahalleye parklar, kreşler açmasını beklediğimiz Odunpazarı Belediyesi’nin şehrin kalbi mesabesindeki cadde ve sokakları Barlar Sokağına dönüştürmesini şiddetle protesto ediyoruz.  Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt’u şehrin güvenliğini bozacak sokaklarımızı cinayetlerin, kavgaların olay mahalline döndürecek Barlar Sokağı yanlışından vazgeçmeye çağırıyoruz. Bu şehir bizimdir. Şehrimize sahip çıkacağız. Çocuklarımız, gençlerimiz geleceğimizdir.Geleceğimize sahip çıkacağız. Odunpazarı, Karacaşehir köyü tarihimizdir. Tarihimize sahip çıkacağız" diye konuştu. 

Yorumlar (3)
Hakkı Uzuncaalan 2 hafta önce
İçkili Yer zatey Haddinden Fazla Siz Böyle Yapacaksınız Diyemi Başkan Oldunuz Bugüne kadar Ne Yaptınız da Bugün Sayıları Haddinden Fazla Olan İçkili Yerleri Çoğaltma Kararı Aldınız Siz Öyle Yerleri Kapatsaydiniz Daha Bir Huzur Olurdu Siz Herkesi Kendiniz Gibi Sarhoşmu Sanıyorsunuz Bir Müslüman Ülkesinde Hala Boyle Akla Hayale Gelmeyecek İşler Yapacak Bir Başkan Tanımıyorum Sizleri İçkili Mekanları Cogaltasiniz Diye Başkan Yapmadı Bu Millet Siz Halka Hizmet İçin Geldiniz Bırakın bu Boş Lakirtiyida İşinizi Daha Verimli Şeylerle Millete Hayırlı Hizmet İçin Harcayın Sayın Başkan Kazım Kurt
Akarsu 2 hafta önce
Eskişehiri ayyaşlar şehrine döndürecekler, ilim irfan kültür ve sanat şehri olan şehrimizi.
Serhat 2 hafta önce
Halkın görüşünü almadan yapılan her eyleme karşıyım. Rant için yapılan saçma bir hareket. Başkanı koltuğundan etmeye kadar gider durum bence.
Günün Anketi Tümü
Kazım Kurt'un Odunpazarı'nda BARLAR SOKAĞI Projesini destekliyor musunuz ?
Kazım Kurt'un Odunpazarı'nda BARLAR SOKAĞI Projesini destekliyor musunuz ?

Gelişmelerden Haberdar Olun

@