Eskişehir'de 70 bin dut fidanı dağıtıldı

Eskişehir Büyükşehir Belediyesi, bu yıl da 70 bin dut fidanını üreticilerle buluşturdu.

ESKİŞEHİR HABER 22.03.2022, 22:30 23.03.2022, 00:08
Eskişehir'de 70 bin dut fidanı dağıtıldı

ESKİŞEHİR BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ 70 BİN DUT FİDANINI ÜRETİCİ İLE BULUŞTURDU

‘İpek Böcekçiliği Geliştirme Projesi’ ile çiftçilere 5 yılda dağıttığı 300 bin dut fidanı ile destek olan Büyükşehir Belediyesi, bu yıl da Eskişehir başta olmak üzere Türkiye’nin dört yanından gelen üreticiye 70 bin dut fidanı dağıttı.

Çiftçiye ek gelir sağlayacak olan ipek böcekçiliğini daha da yaygınlaştırmak amacıyla Dut Çeliği Üretim Tesisi, ipek böceği bahçeleriyle de ilçelerde hizmet vermeye başlayan Büyükşehir Belediyesi dut üretim tesislerini arttırmak için yerel yönetimlerle de iş birliği yaparak, Antalya Büyükşehir, Muğla Büyükşehir, İzmit, Buca, Milas ve Atakum Belediyeleri’ne dut fidanı hibe etti.

“TÜRKİYE’DE BU ALANDA ÖRNEK GÖSTERİLEN YEREL YÖNETİMLERDEN BİRİ OLDUK”

Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Meclis Salonu’nda düzenlenen dut fidanı dağıtım töreninde Antalya Büyükşehir Belediyesi, İzmit Belediyesi ve Eskişehirli çiftçilerle bir araya gelen Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen, kırsal kalkınmaya destek olmaya devam edeceklerinin altını çizerek, “Eskişehir’in tarihi değerlerinden birisi olan İpek böcekçiliğini yeniden canlandırmak için kolları sıvadığımızda birçok insan, bitmiş bir kültürü yeniden canlandırmamızın çok zor olduğunu ifade etmişti. Ama biz Koza Birliği ile kararlılıkla yürüttüğümüz bu proje sayesinde bugün Türkiye’de bu alanda örnek gösterilen yerel yönetimlerden biri olduk. Eskişehirli üreticimize can suyu olsun, ek gelir sağlasın diyerek başladığımız bu proje sayesinde Edirne’den Ardahan’a kadar birçok üreticiye dokunduk, destek olduk. Bu işe başlarken, benim siz değerli üreticilere olan inancım her zaman tamdı. Çünkü sizler üretimin gücüne inanan, Atatürk’ün milletin efendisi diye nitelendirdiği çiftçilerimizsiniz. Bugün artan maliyetler nedeniyle zorluklar çekseniz de inanıyorum ki yakın süreçte bu zorlukların üstesinden hep birlikte geleceğiz” dedi.

“DÜNYA İPEK TİCARETİNDE BİR ZAMANLAR EN ÖNLERDE OLAN ÜLKEMİZ ŞİMDİLERDE MAALESEF İLK 5’TE DAHİ DEĞİL”

Kent merkezinde hizmete açtıkları İpek Evi hakkında da bilgi veren Büyükerşen “Dünya ipek ticaretinde bir zamanlar en önlerde olan ülkemiz şimdilerde maalesef ilk 5’te dahi değil. Bu sebeple kent merkezinde hizmete açtığımız İpek Evimizde kadınlarımıza Türk ipeğinden ürün geliştirme eğitimleri veriyoruz. İpeği nasıl kullanabileceklerini öğretiyoruz. Dokuma tezgâhlarının da olduğu İpek Evi’nde kadınlarımız, yüzde 100 Türk ipeğinden atkı, gömlek, kaşkol, kilim, kravat gibi piyasada çok yüksek rakamlara satılan ürünlerin nasıl yapıldığını öğreniyorlar. Dileğim şudur ki: Bu merkezde eğitimlerini tamamlayan kadınlarımız evlerinin bir köşesine kuracakları tezgâhlarla üretimlerine devam etsinler veya bir araya gelerek kuracakları bir kooperatif ile bu işi çok daha ileriye götürsünler” dedi.

Koza Birlik Yönetim Kurulu Başkanı Ramazan Işık ise yaptığı konuşmada Eskişehir Büyükşehir Belediyesi'nin ipek böcekçiliğine en çok değer veren yerel yönetimlerin başında geldiğini belirterek Büyükerşen ve ekibine desteklerinden dolayı teşekkür etti.

Yorumlar (0)
6
açık
Günün Anketi Tümü
Sizce Esnaf Odaları Birliği'nin Yeni Başkanı Kim Olmalı?
Sizce Esnaf Odaları Birliği'nin Yeni Başkanı Kim Olmalı?
Namaz Vakti 22 Mayıs 2022
İmsak 03:45
Güneş 05:31
Öğle 13:00
İkindi 16:54
Akşam 20:18
Yatsı 21:57

Gelişmelerden Haberdar Olun

@