Kırsal Kalkınma Kurulu tarım ve hayvancılık sorunlarını masaya yatırdı

Tepebaşı Kırsal Kalkınma Kurulu, kırsalın sorunlarını çözmek ve sürdürülebilir tarımın sağlanması amacı ile çalışmalarına aralıksız biçimde devam ediyor.Tepebaşı Belediyesi öncülüğünde tarım ve hayvancılık ile ilgili sorunların...

ESKİŞEHİR HABER 02.05.2019, 17:17 02.05.2019, 17:34
Kırsal Kalkınma Kurulu tarım ve hayvancılık sorunlarını masaya yatırdı

Tepebaşı Kırsal Kalkınma Kurulu, kırsalın sorunlarını çözmek ve sürdürülebilir tarımın sağlanması amacı ile çalışmalarına aralıksız biçimde devam ediyor.

Tepebaşı Belediyesi öncülüğünde tarım ve hayvancılık ile ilgili sorunların masaya yatırılması, üreticilerin günümüz koşullarına uyum sağlamaları, tarımsal alanda yaşanan gelişmelerin takip edilebilmesi gibi hedefler ile oluşturulan Tepebaşı Kırsal Kalkınma Kurulu faaliyetlerini sürdürüyor. Bu kapsamda Tepebaşı Kırsal Kalkınma Kurulu tarafından kırsal alanlarla ile ilgili kamu kurum ve kuruluşlarının temsilcileri, akademisyenler, sivil toplum kuruluşları, TMMOB bünyesindeki meslek odaları, birlikler, kooperatifler, yetiştiriciler ve işletme sahiplerinin geniş katılımı ile toplantılar gerçekleştirilmeye devam ediyor.

Tepebaşı Belediyesinin daveti ile Encümen Salonunda, Tepebaşı Belediye Başkanı Dt. Ahmet Ataç’ın da katılımı ile gerçekleştirilen son toplantının ardından alınan kararları açıklayan Tepebaşı Kırsal Kalkınma Yürütme Kurulu Başkanı Çetin Toraman, çalışmaların sağlıklı toplum, sağlıklı üretim ve tüketimin yaygınlaştırılması ve sürdürülebilir tarımın sağlanması amacı ile gerçekleştirildiğini kaydetti. Toplantıda Tepebaşı Kırsal Gelişim Planının ivedilikle hazırlanması, halk sağlığını tehdit eden fosil yakıt kaynaklı enerjiden üretilen elektrikten kurtulmak için, Tepebaşı Belediyesinin yenilenebilir enerji ve güneş panellerinden elektrik üreten enerji kooperatifleri kurulmasına öncülük etmesi ve kurulacak kooperatiflerle işbirliği yapılarak desteklenmesi hakkında Belediye Meclisinden karar alınması, üretimin ve küçük üreticilerin desteklenmesi için kadın üretici pazarlarının ve satış noktalarının oluşturulması ve kooperatifçiliğin desteklenmesi, halkın ucuz gıda temininin sağlanması, üretici kooperatifleri ile işbirliği yapılarak satış noktalarının oluşturulması, tüketiciye doğrudan, aracısız gıda erişimin sağlanması kararları alındı. Tepebaşı Kırsal Kalkınma Kurulu yetkilileri, belirlenen kararların hayata geçirilmesi amacı ile çalışmaların aralıksız biçimde devam edeceğini kaydetti.

Tepebaşı Kırsal Kalkınma Kurulunun temelleri, Şubat 2017’de Tepebaşı Belediyesinin öncülüğünde geniş katılım ile gerçekleştirilen Tepebaşı Kırsal Kalkınma Eylem Planı çalıştayı ile atıldı. Kırsal Kalkınma Kurulu Yönetmeliğinin oluşması da toplantılar ile devam etti ve yönetmelik, 5 Ekim 2018 tarihinde Tepebaşı Belediye Meclisinden oybirliği ile geçti. 13 Aralık 2018’de Kırsal Kalkınma Kurulunu oluşturmak için seçimli genel kurul yapıldı ve 10 kişilik Kırsal Kalkınma Yürütme Kurulu oy birliği ile seçildi.

Yorumlar (0)
20
açık
Günün Anketi Tümü
Sizce Esnaf Odaları Birliği'nin Yeni Başkanı Kim Olmalı?
Sizce Esnaf Odaları Birliği'nin Yeni Başkanı Kim Olmalı?
Namaz Vakti 20 Mayıs 2022
İmsak 03:47
Güneş 05:32
Öğle 12:59
İkindi 16:54
Akşam 20:17
Yatsı 21:54

Gelişmelerden Haberdar Olun

@