banner251

Orhan Durmuş: "Belediyenin ESKİ'yi banka gibi görmesini doğru bulmuyoruz"

ESKİ Olağan Genel Kurul toplantılarının ikinci birleşimi gerçekleştirildi. Toplantıda Büyükşehir Belediye Meclis AK Parti Grubu Meclis Üyesi Orhan Durmuş dikkat çekici açıklamalarda bulundu. 

ESKİŞEHİR HABER 31.05.2021, 21:21
Orhan Durmuş: "Belediyenin ESKİ'yi banka gibi görmesini doğru bulmuyoruz"

ESKİ Olağan Genel Kurulu toplantısında  iki gündem maddesi yer aldı. Görüşülen gündem maddeleri, ESKİ Genel Müdürlüğünün 2020 yılının bütçe kesin hesabı ve taşınır kesin hesabı  ve 2020 yılı faaliyet raporu oldu. 


Orhan Durmuş:"Belediyenin ESKİ'yi banka gibi görmesini doğru bulmuyoruz"

Büyükşehir Belediye Meclisi AK Parti Grubu Meclis Üyesi Orhan Durmuş:"ESKİ Genel Müdürlüğü'nün gider bütçe her yıl geriye gitmektedir. Performans düşüşü iyi araştırmalı. Gelir bütçesine Kalabak Suyu önemli gelire önemli katkı sağlamaktadır. Kalabak Su'da yaşanan kriz pazar payını etkilemiştir. ESKİ'den Eskişehir Büyükşehir Belediyesi'ne 10 milyon lira para aktarıldığını görüyoruz. Bu aktarım doğru değil. Eskişehir Büyükşehir Belediyesi'nin ESKİ'yi banka gibi görmesini doğru bulumuyoruz. Borçların 50 milyon lira artması dikkat çekici bir unsur. Kayıp kaçak oranı azaltılması gerekiyor. Vahşi sulamanın önüne geçilmesi gerekiyor. ESKİ'nin elektrik giderlerini azaltmak için güneş enerjisini kullanmak için çalışmalar yapmalı. Rakamların yetersiz olduğu için ret oyu veriyoruz. Dedi. 


Kazım Kurt: "Eskişehir'de büyük bir aksama olmadı"


Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt: " Oldukça titiz çalışmalar yaptığını görüyoruz. Eskişehir'de büyük bir aksama olmadı. Sağlık ile ilgili şüphe duyulacak bir durum yaşanmadı. Kalabak Su damacaları ile ilgili küçük bir sorun yaşadık. DSİ'nin sorumluluklarını belediyelerin üzerine atıyor. ESKİ'den kaynak aktarılması hukuki açıdan sorun içermemektedir. Gönül rahatlığı ile olumlu oy veriyoruz. 


Murat Özcan"11 milyon metreküp su israfı izah edilemez"

Büyükşehir Belediye Meclisi AK Parti Grubu Başkan Vekili Murat Özcan:"ESKİ'nin Belediye para aktarmasından ziyade belediyenin ESKİ'ye para aktarması gerekecek günleri göreceğiz. 2020 yılında 45 milyon metreküp kullanma suyu şebekelere verilmiş. 11 milyon metreküp suyun israfı izah edilemez. Eleştiri yaparken çözümde sunuyorum. 20 milyon gelir getirmeyen su boşa akıyor desek yeri var. Pandemi döneminde su matiklerin önünde uzun kuyruklar oluştu. Dijital bir çalışma yapılabilir demiştik. Dijital çalışma ile ilgili bir çalışma yapıldı mı? Yağmur suyu hatları hangi aşamadadır. Nisan ayına kadar klorlama oranı bildiriliyordu. Asıl suyun içerisindeki oran tam bilinmiyor. Eskişehir'deki vatandaşların dezenfektan ve yan ürünlerin fazla olduğunu düşünmektedir. Büyükşehir Gündoğdu, kentseş çalışmaları bulunmaktadır. Dönüşümler gerçekleşirken ESKİ'ye daha çok iş düşecektir. Küçük Sanayi'ye ve EKOM'ya 1500 dükkan daha ilave olacak. Şu anda su patlamaları yaşanırken yeni hatların yapılması noktasında hazırlıklar yapılmalı. Alpu'da yaşanan su kriziyle ilgili şebeke hattına bir provakasyon olup olmadığı araştırılmalı" Şeklinde konuştu. 


Mustafa Birsen:" Bahane değil çözüme ihtiyaç var"

AK Parti Grubu Büyükşehir Belediye Meclisi Mustafa Birsen:"ESKİ'den Eskişehir Büyükşehir Belediyesi'ne  para aktarmak yasaldır. Ama bunu etik bulmuyoruz.  Önce kayıp kaçağı ortadan kaldırın para da var imkan da.  Alpu, İnönü, Mihalgazi, Sarıcakaya, arıtma tesisi yok bu da Eskişehir'e yakışmıyor. Baksan'da İnsanlar vidanjör ile sorunlarını çözmeye çalışıyor. Yağmur suyu hatları sorunu ortada. Geçen yıl fahiş bir zam yapıldı. Yapılan zam ile sorunlar ortadan kalkar diye ümitlendik. Ama yapılmadı. Bahaneye değil. çözüme ihtiyaç var. " Dedi. 

MustafaÖnder:" ESKİ örnek olmaya devam etmiştir"

CHP Grubu Büyükşehir Belediye Meclisi üyesi Mustafa Önder:" Bu hizmetler yerinde olmuş ki üzerine ne yapılabilir şeklinde değerlendirmeler yapıldı. Türkiye Cumhuriyeti Devleti yurttaşları devleti suçlamaz. ESKİ Genel Müdürlüğü dinamik ön görülü bir kuruluş, örnek olmaya devam etmiştir" diye konuştu. 


Oğuzhan Özen: "Kasıt değil ihmal söz konusu"


ESKİ Genel Müdürü Oğuzhan Özen:" Klor parametreleri hep standart değerlerdedir. Ama klor parametlerini yayınlayacağız. Alpu'da yaşanan sorun ana şebeke hattından değil. Abone hattından oluştu. Bir kasıt değil, bir ihmal söz konusu. Orada tarım ilacının suya karışmasının nedeni ters vakum oluşmasından dolayı. Basınca ulaşmak mümkün değil. Baksan için projeler hazır. Büyükşehir Belediye Meclisinden geçince vakit kaybetmeden başlayacağız. Su matikler için dijital bir çalışma yapılabilir ama kimse mağdur edilmedi 10 mobil aracımız 7/24 hizmet verdi" Dedi. 


Toplantıda gerginlik


Toplantıya Başkanlık yapan İbrahim Arslan ile İnönü Belediye Başkanı Kadir Bozkurt arasında gergin anlar yaşandı. İnönü Belediye Başkanı Kadir Bozkurt'un Bu şekilde toplantıya başkanlık yapılamaz sözlerine tepki gösteren İbrahim Arslan:" Ben Başkan vekili olarak toplanıya başkanlık yaptım. Benim de düşüncelerimi özgürce söyleme hakkım var bunu kimse engelleyemez" dedi.

2020 yılının bütçe kesin hesabı ve taşınır kesin hesabı  ve 2020 yılı faaliyet raporu AK Parti grubunun ret oyuna rağmen oy çokluğu ile kabul edilmesiyle toplantı sona erdi. 


 

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@