Prof. Dr. Günay Fransa’da

AK Parti Eskişehir Milletvekili ve Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi (AKPM) Üyesi Prof. Dr. Emine Nur Günay, seçim maratonunun hemen ertesinde AKPM Genel Kurulu’na katılmak üzere Fransa’nın Strazburg’a gitti.

banner265
ESKİŞEHİR HABER 28.06.2018, 16:42 29.06.2018, 16:36
Prof. Dr. Günay Fransa’da

GENEL KURULDA GÖÇ RAPORU İLE İLGİLİ KONUŞTU
Prof. Dr. Günay, AKPM Genel Kurulu’nda Avrupa Birliği İltica ve Göç Politikası, güvenli mülteci barınakları hakkında AKPM tarafından hazırlanan rapor hakkında konuşma gerçekleştirdi ve Türk Delegasyonu adına raporu değerlendirdi.
TÜRKİYE ÜZERİNE DÜŞENİ YAPMIŞTIR
AKPM Tarafından hazırlanan raporu değerlendiren Prof. Dr. Günay, ‘’ Raporda Türkiye ile haksız söylemler bulunmakta. AB-Türkiye arasında 18 Mart 2016 Anlaşmasına göre Türkiye, insan hakları kapsamında hem uluslararası koruma ihtiyacı olan her birey için hem de kendi üzerine düşenin gereğini yapmıştır. Türkiye’de 4 milyon mülteci bulunmakta, yaklaşık İrlanda nüfusu kadar veya Yunanistan nüfusunun 3’te 1’i. Ege adalarında bulunan Suriyeli sayısı Türkiye’deki Suriyeli sayısının %0.07’dir. 18 Mart 2016'da AB Hükümet ve Devlet Başkanları ve Türkiye, Türkiye'den AB'ye yönelen düzensiz göçe son verme ve onun yerine mültecilerin Avrupa Birliği'ne yasal yollardan yeniden yerleştirilmelerinin önünü açma kararı aldılar. 18 Mart Sözleşmesinin gereğini Türkiye fazlası ile yapıyor.’’ şeklinde konuştu. 
AB ÜZERİNE DÜŞENİ YAPMALI
Avrupa ülkelerinin de üzerlerine düşeni yapması gerektiğine vurgu yapan Prof. Dr. Günay ‘’AB tarafı üzerine düşeni yapmalı. Amaç, AB hukuku ve uluslararası hukuk uyarınca uluslararası korumadan faydalanma hakkı olan kişilerin, Avrupa'ya düzensiz, kaotik ve tehlikeli göç hareketleri yerine düzenli, güvenli ve hukuki yollardan ulaşmalarını sağlamaktır. Bildiri uygulamaya girmeden önce günde yaklaşık 1,740 göçmen Ege Denizinden Yunan adalarına geçiyordu. Uygulamadan 6 ay sonra Yunan adalarına geçiş sayısı günlük ortalama 94'e düşmüştür.2015'de Ege Denizinde en az 270 kişi hayatını kaybetmişken, 6 aylık dönemde sayı 11'e düşmüştür. Kısacası Türkiye üzerine düşeni yapıyor. Sıra Avrupa’da... Bazı meslektaşlarım kamplardaki insan hakları ve Suriye’de güvenli alanlar oluşturmanın çelişkili olduğundan bahsetti. Türkiye’nin önceliği hayat kurtarmadır ve imkanlar dahilinde insanca yaşam sağlamaktır.’’ Dedi.
AVRUPA ÜLKERİNE ÇAĞRIDA BULUNDU
Avrupa ülkelerine çağrıda bulunan ve göç konusunda sorumluluk almaya davet eden Prof. Dr. Günay, ‘’Madem böyle bir kaygınız var, tüm Avrupa Konseyi ülkelerine çağrım: sizler de ülkelerinizde, sınırlarınız içinde güvenli alanlar oluşturun ve masum mültecileri alın, görelim. Türkiye’ye karşı yapılan haksızlıktır, kabul edemeyiz. Avrupa konuşmayı bırakıp, üzerine düşeni yapmalı. Artık tüm tarafların katıldığı bütüncül bir göç yönetimine ihtiyaç olduğu açıktır. Bu bağlamda eşit ve anlamlı yük paylaşımı gerekmektedir. Sınırları kapatıp, sınırlarda duvar yapmakla göç engellenemez. Göç küresel bir konudur, uluslararası topluluk sorumluluk almalıdır.’’ Şeklinde konuştu.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Eskişehir Yunus Emre Esnaf Kredi ve Kefalet Kooperatifi Başkanı Refik Pehlivan'ı Başarılı Buluyor musunuz?
Eskişehir Yunus Emre Esnaf Kredi ve Kefalet Kooperatifi Başkanı Refik Pehlivan'ı Başarılı Buluyor musunuz?

Gelişmelerden Haberdar Olun

@