Ramazan UYSAL: “Belirtilen değerde Estram çalışanının bir ücreti bulunmamaktadır”

Demiryol-İş Sendikası Eskişehir Şube Başkanı Ramazan UYSAL: Eskişehir Büyükşehir Belediyesi'nin Estram çalışanları hakkında yaptığı basın açıklamasın da yanlışlık veya başka birimlerle karıştırma var” dedi.

banner265
ESKİŞEHİR HABER 10.09.2021, 14:36
Ramazan UYSAL: “Belirtilen değerde Estram çalışanının bir ücreti bulunmamaktadır”

Demiryol-İş Sendikası Eskişehir Şube Başkanı Ramazan UYSAL yaptığı açıklamada:”Büyükşehir Belediyesi'nin yapmış olduğu açıklamadaki rakamlar Estram çalışanlarının aldıkları ücretleri ile alakası bulunmamaktadır, büyükşehir belediyesi bünyesindeki uzun dönemdir bulunan 25.nci veya 26.ncı dönem sözleşmesini yapan kadrolu arkadaşlarımız bu ücretleri almakta olabilirler.Estram A.Ş. yeni kurulan bir şirket olmasından dolayı idari ve sosyal alacaklarının yanında ücretler konusunda ciddi eksiklikleri olan bir iş yeridir.

Daha önce belirtmiş olduğumuz gibi en çok riski olan, yoğun kaza yaşayan ve yolcular veya diğer sürücüler tarafında şiddete maruz kalan çalışanlardır. Kaza oluşması halinde hastane ve karakollarda ifadesi alınmak için dolaştırılmakta, yaralı veya ölümlü kazalarda zor anlar yaşamakta karakolda, nezarette sabahlamaktadırlar. Son duraklarında lavabo sıkıntıları devam etmekte, öğlen yemek yemek için dinlenmeleri verilmemekte ve de kullandıkları araçların hasar bedeli kullanıcılara ödetilmektedir. Çoğu zaman da meydana gelen bu iş kazaları nedeniyle 25/II den fesh yapılarak işten atılmaktadırlar. Giderken de oluşan hasar bedelinden dolayı borç yüküyle gitmektedirler.Bu da ailelerinin felaketine sebebiyet vermekte olduğu malumunuzdur. Vicdanları kanatmaktadır.Açıklamada belirtildiği gibi kıdemli mavi yaka çalışan personel de 7500 TL ücret yoktur. Burada yanılgı söz konusudur. Eğer yanılgı söz konusu değil ise de böyle bir maaş veririz denilirse, Estram’ın işçi çalışanları bu maaş ücreti bordrolarına net yansıtılırsa bu ücretten çalışmaya razıdırlar.” İfadelerine yer verdi.

Açıklamalarına devam eden Ramazan Uysal: ”Yalnız kamuoyu, Belediye üst düzey yöneticilerinin 7500 TL nin 7 katı maaş almalarına rağmen yetiremediklerini kamuoyunca bilinmektedir.

Kurumun kıdemli yüksek maaşı alan ağırlığı oluşturan personelinin kök ücreti asgari ücret dahil 4,030.00 TL, Emek zammı, ulaşım yardımı, sosyal yardım ve yemek yardımı gibi birleştirilmiş ücreti 4,580.00 TL civarında olup, yeni giren vasıflı çalışan bu ücretin sözleşme gereği %70’ini aldığından 2,825.00 TL gibi bir ücrete tekabül etmektedir. Yani ücretleri (asgari ücrete yapılan ilave Sosyal yardım, yol yardımı, emek zammı vs.) ile yaklaşık olarak 3,360.00 TL civarında ücrete tekabül etmektedir.Diğer alt birimde, yardımcı eleman olarak vasıfsız çalışanların en yüksek alanı 3,299.00 TL tavan ücreti sözleşme gereği %70’ine tekabül eden ücreti 2,305.00 TL ödenen ücret olup, asgari ücretin altında olduğundan, kanuni zorunluluktan dolayı AGİ’li 2,825.00 TL’ye çekilmektedir. Yan ödemelerle yine 3,240.00 TL civarındadır. Kamuoyunun yanıltılmaması gerekir.Bu belirtilen değerde Estram çalışanının bir ücreti bulunmamaktadır. Buyurun çalışanların maaş bordroları ortada inceleyelim.Bu muhasebeleştirme hatalı biz anlam veremedik. Belediyenin kadrolu çalışanının Eski ücreti veya Pazar, bayram nedeniyle 30 Ağustos ve Kurban Bayramında yaklaşık 10-12 gün civarında mesaili çalıştırılanların brüt ücreti olabilir. Bu ücret vergi, sigorta vs. kesintilerden sonra yarıya düşeceği malumunuzdur.” Şeklinde açıklamalarda bulundu.

Ramazan Uysal: “Adalet olmadan büyüklük olmaz”

Ramazan açıklamaları şu şekilde sürdürdü; ”Tüm çalışan arkadaşlar ve bizlerde halkın içinden ve sizlerden biriyiz. Bizler ve ailelerimiz de işe geliş gidişlerimizde toplu taşıma araçlarını kullanmaktayız. Eskişehir halkının mağduriyet yaşamasını istemeyiz. Grevin çalışanları da mağdur edeceğini bilmekteyiz. Sürecin başından itibaren masada çözülmesi için çok çaba sarf ettik ve fedakârca davrandık.Empati yapılarak ve ufak dokunuşlar ile çözüm üretme sorumluluğumuzun gereğini yerine getirmek yakışır.İyi niyet, merhamet ve adalet olmadan büyüklük olmaz.

Hocam yanıltıyor, Biz Demiryol-İş Sendikası olarak, Ankara, İstanbul, İzmir, Bursa, Kocaeli, Gaziantep ve Samsun gibi tramvayın bulunduğu illerde de örgütlüyüz. Burası ilk değildir Samsun ve İzmir de de Aynı Grev Kararı alınmıştır.Muhalefet Partileri Genel Merkezleri tarafından Sivil Toplum Kuruluşları, Üniversiteler, Basın ve Yargı gereğini yapmıyor. Fikir ve çözüm üretmiyor, temsil ettikleri toplumun hakkını aramıyor diye suçlanırken, bugün emekçinin, insanca çalışmak, insanca yaşamak için, ufak şeyler istenmesinden dolayı, Sendika ağalığı ile suçlanmak bizi yaralamış ve üzmüştür. Bu cümle hiç olmadı, Ağa biz olsak sizler bizden alın terinizin karşılığını isterdiniz. Bizler sizin emrinizde çalışan maraba olarak karnımızı doyurmak istiyoruz.Bizler halkın içinden gelen, dar gelirli çarıklılardanız. Özellikle bunu bilen ve bizle yıllarca kaynak dumanı yutmuş, yağ pas içinde çalışanları gören, Sendikacı olarak işçinin hakkını da aramak isteyen, bizden bildiğimiz abimiz, Belediye başkanımız Sayın Erdal ŞANLI’nın sözleri Demiryolcu camiamızı ayrıca yaralamıştır. “

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Eskişehir Yunus Emre Esnaf Kredi ve Kefalet Kooperatifi Başkanı Refik Pehlivan'ı Başarılı Buluyor musunuz?
Eskişehir Yunus Emre Esnaf Kredi ve Kefalet Kooperatifi Başkanı Refik Pehlivan'ı Başarılı Buluyor musunuz?

Gelişmelerden Haberdar Olun

@