Trendyol Express işçileri Eskişehir'de de iş bıraktı!

Trendyol Express işçileri, düşük maaşlara ve yetersiz zam teklifine karşı 2 günlük iş bırakma eylemi başlattı. Eskişehir'de toplanan işçiler, şirketin yüzde 11’lik zam teklifini protesto etti. 100 yakın işçi boykot uyguluyor!

ESKİŞEHİR HABER 25.01.2022, 14:47 25.01.2022, 14:52
Trendyol Express işçileri Eskişehir'de de iş bıraktı!

Trendyol Express çalışanları düzenledikleri basın açıklamasında şu ifadeleri kullandılar;

“Biz Trendyol express kargo taşıyıcıları olarak ekonomik kriz sürecinde her geçen gün yakıttan temel yaşam ihtiyaçlarına kadar artan zamlar ve zorlaşan çalışma koşullarına karşılık olarak şirketin bizlere dayattığı sözde zamma karşı bu gün buradayız ve iş durduruyoruz. Her geçen gün ağırlaşan ekonomik krizin yükü biz emekçilerin omuzlarına bırakılıyor. Son 1 yıl içerisinde sadece akaryakıta gelen zam %250 iken bir kargo çalışanın sadece yakıt gideri aylık 2500 ile 3000 tl arasında değişmektedir. Bunun yanı sıra Vergi ve harçlara %36’lık, araç ve araç parçalarına  %100 e varan zam yapılmıştır. Her yeni güne zamlarla uyanırken tüm bunlar düşünüldüğünde bir kargo çalışanının bu şartlar altında geçimini sağlaması mümkün değildir. 

Tüm bu çalışmanın gerekliliği olan zorunlu giderler hesaplandığında ortalama bir trendeyol express çalışanının aylık gideri 7500 tl dir. Bu hesaba çalışırken yediğimiz yemek, evimizin kirası, faturaları dahil bile değildir. Kaldı ki trendyol express in işe alım yaparken verdiği vaatlere güvenerek arabalarını borç ile alan çalışanların araba borcunu da çıkardığımızda temel ihtiyaçlarımızı karşılamak için ya asgari ücretinde altında bir tutar ya da ay sonu gelmeden alınan ücretin bitmiş olması karşılıyorken yapılan %11 lik zam traji komiktir ve biz trendyol express çalışanları tarafından da kabul edilemezdir. Bunun yanı sıra işe geç gelmenin, dışarıda iş arkadaşlarımızla beraber kahvaltı yapmanın bedeli ücretlerimizden yapılan kesintiler olarak karşımıza çıkmaktadır.

Tüm bunlarla beraber her geçen gün daha çok zenginleşen trendyol %600 büyüme kazanırken çalışanların payına düşen her türlü kötü hava koşullarında,kaza riskiyle karşı karşıya bırakmasıyla beraber aynı zamanda pandemi süreciyle de beraber daha ağır çalışma koşulları karşılamaktadır.

Biz trendyol express çalışanlarının talepleri çok açık ve nettir.
1) Yapılan bu zammı kabul etmiyoruz. Derhal yönetimin bu konuda tüm bu yukarıda belirttiğimiz koşullarda göze alınarak daha iyi yaşam koşullarını sağlayacak olan %50 zammı istiyoruz.
2) iş yükümüzü ve masraflarımızı ikiye katlayan öğlen saatinde gelen ikinci tır meselesinin kaldırılmasını ve yerine daha yapıcı çözümlerin getirilmesini istiyoruz.
3) Hakkını arayan hiçbir trendyol express çalışanının iş hakkının fesih edilmesini istemiyoruz. 
4) Çalışanlar üzerinde ki stres ve baskılar çok fazladır.1 dakika bile geç gelmenin sonucu ücretimizden para kesintisi yapılmasıyken bu şartlar altında çalışmak kaza riskini de arttırmaktadır. İşçiler üzerinde ki mobbingin kaldırılmasını istiyoruz. 

Biz trendyol express kargo taşıyıcıları tüm bu taleplerimiz karşılaşıncaya kadar iş durdurmaya devam edeceğiz. Güvenceli iş güvenceli ücret istiyoruz!”

Yorumlar (1)
Trendyol satıcısı. 4 ay önce
Maalesef ki bu Trendyol satici mağazaları da sürekli daha ucu satmaya iterek bir çoğu esnafın batmasına sebep oluyor perakende iş yapamayan esnaf çareyi trendyolda ararken sadece borcuna borç katıyor.
9
açık
Günün Anketi Tümü
Sizce Esnaf Odaları Birliği'nin Yeni Başkanı Kim Olmalı?
Sizce Esnaf Odaları Birliği'nin Yeni Başkanı Kim Olmalı?
Namaz Vakti 24 Mayıs 2022
İmsak 03:42
Güneş 05:29
Öğle 13:00
İkindi 16:55
Akşam 20:20
Yatsı 22:00

Gelişmelerden Haberdar Olun

@