Yoğun trafik ve kalabalık nüfus gibi farklı faktörlerin göz önünde bulundurulduğu ankette vatandaşlara 15 soru yöneltildi. Yüzde 64 ile Sivas Türkiye'nin en sinirli kenti olurken, Samsun yüzde 60 ile 2’nci, Eskişehir ise yüzde 56 ile 3’üncü oldu.

Konuyu değerlendiren bazı vatandaşlar Eskişehirli vatandaş araştırma sonucunu doğru bulduğunu aktardılar.

Şehrin kalabalıklaşması, küresel ekonomik sıkıntılar, mülteci sayısındaki artış ve trafik problemi gibi nedenler ile Eskişehirlilerin en ufak şeyde öfke patlaması yaşadığını düşünen bölge halkı, bazı konularda yerel yönetimi de eleştirdi. Toplu taşıma araçlarının çok kalabalık olduğuna vurgu yapan vatandaş, vatmanlar ile şoförlerin çok kaba olduğuna ve bunun da bazı zamanlar gerginliğe sebebiyet verdiğine dikkat çekti.

Eskişehir’de yürek yakan vefat haberi; Ölüm yolunda yaralanmıştı! Eskişehir’de yürek yakan vefat haberi; Ölüm yolunda yaralanmıştı!

Bu gerginliğin sebebini şehrin kalabalıklaşmasına bağlayan Sema Akkoyun, küresel ekonomik nedenlerin de etken olduğunu belirtti. Bazı zamanlar kendisinin de gergin anlara şahit olduğunu dile getiren Akkoyun, “İnşallah bu bir an önce düzelir. Her yönden eski hayatımıza dönelim. İnsanlar zor şartlar altında yaşamaya çalışıyor. Yabancıların olması da bu gerginliğe etken olabilir. Vatandaşlar eskiden bu kadar stresli değildi. Şu anda insanların tahammülü kalmadı herhalde. Herkes barut fıçısı gibi, en ufak bir şeyde şiddete başvuruyorlar. Hoş bir şey değil, sakin olmamız lazım. Eskişehir trafiği de geçmişe göre daha kalabalık. Özellikle hafta sonları trafik çok sıkışık ve yoğun. Demek ki insanlar tahammül edemiyor. En ufak bir şeyde hemen öfke patlaması yaşıyorlar. Şahsen tüm vatandaşlara biraz daha sakin kalmalarını tavsiye ederim. Yaşam kolay değil, zor. Ama daha sakin olup birbirimizi anlamamız gerekir” şeklinde konuştu.