Eskişehir Kent Konseyi Hayvan Hakları Çalışma Grubu Başkanı Ece Bilgin şu ifadeleri kullandı;

"Hayvanın Adı Yok! Aslında var, hem de çok büyük, cüsselerinden daha büyük adları var. Televizyon kanallarında, gazete köşelerinde, valilik, bakanlık toplantılarında uzun uzadıya konu teşkil edecek kadar büyük adları var.

Hayvanları Koruma Yasası çıkalı tam 19 yıl oldu. O günden bugüne ne oldu, onların refahı adına ne yapıldı? Yasanın en önemli maddelerinden olan, neredeyse belkemiğini teşkil eden maddesi “aşıla, kısırlaştır, aldığın yere bırak” ne kadar başarıldı? Bu sorumun yanıtı, üzülerek söylüyorum tam bir hezimet.
Aksi olmuş olsaydı biz bugün bu 4 Ekim Hayvan Hakları Koruma Gününde çok farklı şeyler konuşuyor olurduk. Dünyamızı paylaştığımız, insan dışındaki canların var oluş nedenlerini kavramadığımız, dünyanın tek efendisi olarak kendimizi gördüğümüz sürece, aynen şimdi olduğu gibi hayvanın adı sadece onları aşağılamak amaçlı kullanılmaya devam edecektir.

Hayvan düşmanlığı ülkemizde öyle boyutlara taşındı ki toplum neredeyse bu bağlamda iki düşman kutba ayrıldı. 5199 sayılı Hayvan Hakları Yasası çıkmadan önce çözüm açıktan bu canları öldürmekti; zehirleyerek, kurşunlayarak. Yıllarca katledildiler. Sonrasında bunun çözüm olmadığı anlaşıldı, Hayvan Hakları Yasasıyla birlikte belediyelerin bütçelerindeki zehir kalemleri kaldırıldı. Aslında 5199 sayılı Yasanın hükümleri tam olarak yerine getirilebilseydi gerçekten de en insani, en düzgün çözüm bulunmuş olacaktı ama olmadı işte.

Şimdi Tarım ve Orman Bakanlığı bünyesinde oluşturulan ve ne yazık ki biz can korumacıların dâhil edilmediği komisyonlarda düşünülen çözüme kocaman bir hayır diyoruz. Ülke çapında etkin bir kısırlaştırma seferberliğinin bir an önce hayata geçirilerek, kontrolsüz çoğalmanın getirdiği sorunların çözülmesini, ki bunun ortalama süresinin yetkin kişilerce 3 yıl olduğu belirtiliyor- talep ediyoruz. Eskişehir Kent Konseyi Hayvan Hakları Çalışma Grubu olarak Bu uğurdaki savaşımıza da yılmadan devam edeceğimizi 4 Ekim Hayvan Hakları Günü vesilesi ile yine, yeniden bildiriyoruz!