Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'dan 65 yaş ve üstü için flaş açıklama! Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'dan 65 yaş ve üstü için flaş açıklama!

Eskişehir Şehir Hastanesi’nde 65 yaş üstü hastalara uzman doktorlar ile fizyoterapi, sosyal hizmet, ergoterapi, diyetisyen ve psikolog desteği sunuluyor.

Konu ile ilgili bilgiler veren Geriatri Uzmanı Dr. Yelda Öztürk şu ifadeleri kullandı;

“Geçen yıl valiliğimizce projelendiren geriatri atölyemizde yaklaşık 1 yıldır hizmet vermekteyiz. Burada hastalarımızı ilk önce ben değerlendiriyorum. Hastalarımızın tıbbi ölçüsünü alıp çerçeveli geriatrik değerlendirmesini ve kronik hastalıklarını sorguladıktan sonra gerekli ilaç düzenlemelerini yapıyorum.

Ardından geriatrik sendromlar olarak bilinen unutkanlık, depresyon, düşme, kırık, iştahsızlık, kas erimesi, uyku bozukluğu ve idrar kaçırma gibi problemleri ekibimle birlikte düzenleyerek gerekli yönlendirmeleri sağlıyorum. Ekibimize yeni gerontoluğumuz da katıldı. Onunla beraber bu faaliyetlerimize yenilerini ekleyerek hizmet vermeye devam edeceğiz. Tüm idarecilerimize ve yöneticilerimize teşekkür ediyoruz

Ekibimizde ben dahil psikolog, diyetisyen, ergoterapist, dil konuşma terapisti, fizyoterapist ve sosyal hizmet uzmanımız bulunmaktadır. Bu eğitimler çerçevesinde sağlıklı yaş alma, ev içi kazaların önlenmesi, yaşlılığın getirdiği sosyal sorunlarla mücadele, beslenme, diyabetik durumlarda beslenme, kronik hastalıklarda beslenme, düşmeyi engellemek için denge egzersizlerimiz, demans eğitimlerimiz, bilişsel aktiviteyi arttırıcı egzersizlerimiz ve hatırlatıcı el-kol koordinasyonuna yönelik faaliyetlerimiz vardır. Bunun dışında yaşlılarımızın sosyal sorunlarını da önemsiyoruz.

Bakım ve huzurevleri konularında bilgilendirmeler, yaşlıların sosyal hakları, engellilik durumlarında neler yapabilecekleri, bakım verenlerin hakları ve eğitimlerini de gerçekleştiriyoruz. Yaşlılarımızın sadece hasta olduklarında değil, bütün yaşlılık süreçlerinde sağlıklı, aktif, başarılı ve mutlu olmaları için merkezimizde hizmet vermekteyiz.