Şehirlerarası ulaşım konusunda fiyat artışı Eskişehirli vatandaşları alternatif taşıma araçlarına yönlendirdi. Otobüs işletmecileri para kazanmakta zorlanıyor. Otogar esnafı otobüsleri doldurmakta zorlanıyor. Özellikle akaryakıt masraflarındaki artış bilet fiyatlarının da artmasına neden oluyor.

Konu ile ilgili görüşlerini bildiren Ramiz Balkan şu ifadeleri kullandı;

“En büyük sıkıntılarının akaryakıt fiyatları. Araçlar dolu gitse bile eskisi gibi kazanç elde edemiyoruz. Yakıttan sonra personel ve diğer masraflar derken maliyetlerimiz çok arttı. Şu anda doluluk oranımız çok düşük. Araçların doluluk oranı yüzde 30-35 civarında. Akaryakıt fiyatları arttıkça yolcu sayımız azalıyor. Araçlar tam olarak dolmuyor. Zorunluluk olmadıkça insanlar şehir dışına çıkmıyorlar. Bir aracın komple sigortası yıllık 500 bin lira gibi çok yüksek fiyatlarda. Otobüs camiası para kazanamıyor.”

Otogar esnafı İbrahim Özal şu ifadeleri kullandı;

Bayram Kazancı: "Gençliğin partisi denilen CHP 86 yaşındaki Yılmaz Büyükerşen’i aday göstermeye kalkıyor" Bayram Kazancı: "Gençliğin partisi denilen CHP 86 yaşındaki Yılmaz Büyükerşen’i aday göstermeye kalkıyor"

“Yaz sezonuna rağmen Eskişehir Şehirlerarası Otobüs Terminali boş kaldı. Otobüs bilet fiyatlarındaki yükseliş insanların seyahat etmesine engel oluyor. Otogarda işler yavaş. Yurt dışından gelen insanlar zaten uçakla geldiler. Onlar bile otobüs fiyatlarının yüksek olduğunu söylüyorlar. Otogarda maalesef işler düşük. Giderlerimiz arttığı için biz de bazı ürünlere zam yapmak zorunda kalıyoruz. Şimdi otobüs fiyatları artıyor, insanlar yüksek bilet fiyatları vermek zorunda kalınca da buradaki alışverişini kısıtlıyor. Millet gidecek, tatilini yapacak. Dolayısıyla buradaki alışverişlerini kısıyorlar ve Eskişehir otogarındaki esnafın işi daha çok düşmüş oluyor. Geçen senelerde işler biraz daha iyiydi, bu sene bayağı düşük. İşlerimiz geçen seneye nazaran yüzde 50 oranında düştü.”