Kurban ibadetiyle ilgili işlemler, ilçe kurban hizmetleri komisyonları tarafından yürütülecek ve hayvan satışları belirlenen yerler dışında yapılmayacak. Kamusal alanlarda kurban kesimlerine izin verilmeyecek ve bu konuda zabıta tarafından denetimler yapılacak.

Tarım ve Orman Bakanlığı'nın "Tarım Cebimde" adlı mobil uygulaması aracılığıyla vatandaşlar, kurbanlık hayvanların bilgilerini sorgulayabilecekler. Belediyeler, kurban atıklarının çevreye zarar vermemesi için gerekli temizlik önlemlerini alacaklar.

'GÜNY'ÜZÜM Projesiyle Çiftçilere Hibe Desteği 'GÜNY'ÜZÜM Projesiyle Çiftçilere Hibe Desteği

Güvenlik ve trafik tedbirleri çerçevesinde, kent genelinde denetimler sıklaştırılacak ve trafik kurallarına uymayanlar cezalandırılacak. Drone destekli olarak yapılan denetimlerde özellikle emniyet kemeri, hız ve diğer ihlallerin üzerinde durulacak.

Altyapıya yönelik alınan tedbirler arasında, yangın ve su arızalarına karşı nöbetçi ekiplerin güçlendirilmesi ve iletişim altyapısının sağlamlaştırılması bulunuyor.

Ulaşım ve sağlıkla ilgili olarak, yol bakım çalışmaları bayram süresince durdurulacak ve acil servislerin kesintisiz hizmet verebilmesi için gerekli önlemler alınacak. Ayrıca, gıda üreten iş yerlerinin hijyen ve fiyat açısından denetlenmesi sağlanarak vatandaşların güvenli alışveriş yapmaları desteklenecek.