Eskişehir Yunus Emre Devlet Hastanesi’nde uygulanan ‘Hiperbarik Oksijen Tedavisi’ ile farklı hasta grupları denizin 14 metre altındaki basınç uygulanarak yüzde 100 oksijen verilerek tedavi ediliyor.

Eskişehir Yunus Emre Devlet Hastanesi’nde hizmet veren ‘Hiperbarik Oksijen Tedavisi’ yöntemi, Türkiye’nin çeşitli illerinden gelen hastaların talebini karşılıyor. Kapsül içinde oluşturulan kuru dalış ortamında 12 kişilik gruplar halinde tedavi alan hastalara, denizin 14 metre altındaki basınç uygulanıyor. Hastalara basınçla eş zamanlı olarak da maske yardımıyla yüzde 100 oksijen veriliyor. Özellikle kronik yarası bulunan, radyoterapi gördükten sonra vücudunda yaralar oluşan, ani işitme ve görme kaybı yaşayan hastalara uygulanan her birisi 2 saat süren 30 seanslık tedavi, bugüne kadar yüzlerce kişinin sağlığına kavuşmasına vesile oldu.

74 Yaşındaki Bisiklet Sürücüsüne Çarparak Öldüren Sürücü Tutuklandı! 74 Yaşındaki Bisiklet Sürücüsüne Çarparak Öldüren Sürücü Tutuklandı!

Haber Içeriği

Eskişehir’de uygulanan tedavi, çevre illerde bulunmamasından dolayı yoğun talep görüyor. Farklı illerden de gelen taleplerin daha rahat karşılanabilmesi için günde 3 farklı seans ile yapılan tedavinin, önümüzdeki süreçte daha sık yapılabilir hale gelmesi için çalışmalar başladı. Eskişehir İl Sağlık Müdürlüğü’nün ve Eskişehir Yunus Emre Devlet Hastanesi Başhekimliği tarafından, önümüzdeki süreçte Hiperbarik Oksijen Tedavisi için seans sayılarının arttırılacağı ve daha fazla hastaya hizmet verileceği belirtildi.

HASTALARIN ŞAHİTLİĞİ: "AĞRILARIM AZALDI" ve "DUYMAYA BAŞLADIM"

Hastalardan Avukat Gürkan Çalışkan, kalça eklemi rahatsızlığı nedeniyle aldığı tedavinin ağrılarını azalttığını, hareket kabiliyetini artırdığını belirtirken, Güler Saymaz ise ani işitme kaybına karşı tedavi aldığını ve tedaviden sonra duymaya başladığını ifade etti.

TIP DOKTORUNDAN AÇIKLAMA: "DENİZİN 14 METRE ALTINA İNMİŞ GİBİ BASINÇ UYGULUYORUZ"

Sualtı Hekimliği ve Hiperbarik Tıp Doktoru Selahattin Çakıroğlu, tedavi yönteminde basınç altında yüzde 100 oksijen solunumu sağlandığını ve hastalara olumlu sonuçlar alındığını belirtti. Kuru dalış ortamında hastalara denizin 14 metre altındaki basıncın uygulandığını söyleyen Dr. Çakıroğlu, hasta için bu sürecin denizin derinliklerine dalış gibi hissettirmediğini, sadece kulaklarda bir basınç hissi yarattığını açıkladı.

YOĞUN TALEP ÜZERİNE KAPASİTE ARTIRILIYOR

Eskişehir Yunus Emre Devlet Hastanesi'nde uygulanan tedavinin yoğun talebi karşılamak için sorumlu doktor ve seans sayılarının artırılacağını belirten İl Sağlık Müdürü Yaşar Bildirici ve Başhekim Uzm. Dr. Gamze Akın Mumcu, önümüzdeki dönemde daha fazla hastaya hizmet verileceğini açıkladı.