Maaşlarının yetersizliğini ve geçim sıkıntılarını duyurmak için 190 gün önce Eskişehir'de greve başlayan Atışkan Alçı işçileri, grevlerinin 190. gününde Yediler Parkında eylem yaptı.

Sendika adına konuşma yapan, Kristal İş Sendikası Eskişehir Şube Başkanı Erdal Akyazı, Atışkan işverenine seslenerek, “Kuralım masayı, iş barışını ve huzuru temin edelim, var mısınız?” dedi.

Grevin başlama nedenini anlatan Erdal Akyazı, “Kristal iş sendikası 2022 ücretlerine yüzde 30 ücret zammı, yılda 60 gün ikramiye ve bazı sosyal haklar isteyerek takip eden her altı ay ise enflasyon oranında ücret zammı talep etmişti. Buna karşılık işveren, 2021/31 Aralık ücretlerine yüzde 9 zam, yıllık 6 gün ikramiye teklif etmiş, sosyal hakları vermeye ise yanaşmamıştır. O günden sonra da hiçbir görüşmeyi kabul etmemişlerdir. Sendikamız şehrin ekabiri de dahil olmak üzere, aracılar göndererek işveren ile masaya oturmaya hazır olduğumuzu bildirmemize rağmen Atışkan Alçı işvereni masaya oturmamıştır.” dedi.

İşverenin, bahane olarak grevin 40. gününden sonra Asarcıklı Caddesinde yapılan, demokratik ve barışçıl eylemleri ileri sürdüğünü ifade eden Akyazı, “Neymiş Detsan işyerinin önündeki demokratik ve barışçıl eylem ticari itibarını zedelemiş, aynı zamanda Detsan işyerinin Atışkan alçı ile hiçbir bağı yokmuş. Soruyorum o zaman Detsan önünde demokratik haklarını kullanan Atışkan alçı çalışanlarını mahkemeye verdiniz. Atışkan Alçı çalışanlarının kişisel verilerini nereden temin ettiniz.” diye belirtti.

Atışkan Alçı işçisinin anayasadan ve yasalardan doğan haklarını kullanmasını hazmedemeyen İşverenin neler yaptığını dile getiren Akyazı, “Şehrimizde bulunan başka bir sendikayı kullanarak, işçinin birliğini kırıp grev kırıcılığı yapmak istediler. Yasalar grevdeki işçinin işini bir başkası yapamaz diyor. Ama grevdeki bir işçinin işini bir başka işçiye yaptırmak suretiyle yasaları hiçe sayıyorlar ve grev kırıcılığı yapıyorlar. İşkur'a başvurumuz üzerine müfettişler bu yasa dışı işlemi tespit etmiştir. Lakin yasaları çiğneyerek müfettiş raporu olmasına rağmen halen üretim yapmaya devam ediyorlar. Şimdi de grevde bulunan arkadaşlarımızı, başka yerde çalışıyorlar bahanesi üreterek, işten atmaya başlamış, başka bir hukuksuzluğun içerisine girmiştir. Kendilerince arkadaşlarımızı işten atarak, yerlerine başka işçi alıp, çalışmayan bölümlerde üretim yapmak istemektedirler.” şeklinde konuştu.

Eskişehirli milli sporcu Çetin Örnek yarım kalan hesabını tamamlamak için çok çalışıyor! Eskişehirli milli sporcu Çetin Örnek yarım kalan hesabını tamamlamak için çok çalışıyor!

Sendikayı ve işçiyi muhatap alıp, masa başında müzakere etmektense, şartları zorlamak, yaşa dışına çıkmanın kimseye hiçbir şey kazandırmayacağını ifade eden Akyazı, Atışkan işverenine seslenerek, “Kuralım masayı, iş barışını ve huzuru temin edelim, var mısınız?” dedi.