Eskişehir’de yaşayan ve ‘Yürüyen Adam’ olarak bilenen 63 yaşındaki Nazmi Özcan, her gün 15 kilometreden fazla yol yürüyor.

Molalar vererek yürüyüşünü tamamladığını belirten Özcan, şunları söyledi:

"Genellikle tek seferde yürümüyorum, mola veriyorum. Bazen kahveye oturuyorum, arkadaşlarla çay içiyoruz ve sohbet ediyoruz. Ondan sonra tekrar yürüyorum. Kesinlikle sağlık için yürüyorum ve yürümeye çalışıyorum. Bu yaştan sonra koşacak halim yok ama biraz tempolu yürümeye çalışıyorum. Yaş belli bir yere gelince sağlığımı da düşünüyorum, benim için en güzel spor yürümek oluyor. Bu aktiviteyi yapmaya başladığımdan bu yana 12 yıl geçti. Bir arkadaşımın önerisiyle başlamıştım. Sigarada kullanıyordum ama şimdi azalttım. Arkadaşım bana yürümenin faydalarını anlatarak ‘bol bol yürü’ demişti, Ben de onun tavsiyesine uydum. Hala beni gördüğü zaman yürüyüp yürümediğimi soruyor. Ben de yürüdüğümü söylerim ve kendisi teşekkür ediyor. Hep sigarayı bırakmayı istiyordum. Yakın zamanda da bırakacağımı umuyorum. Halk arasında ‘Önce kafada bitirmek lazım’ deniyor. Ben de kafada bitirdiğim zaman sigarayı atar geçerim.

Herkese yürüyebildiği kadar yürümesini tavsiye ediyorum. Hatta gençlerin koşması daha iyi olur, benim bu yaşta koşacak halim yok ama gençler mümkünse koşabildikleri kadar koşsunlar. Onlar da yaşlandıklarında benim gibi yürüyüşe dönerler. Yağmur yağarsa ya da hava çok soğuk olursa o zamanlar mecburen toplu taşımaya biniyorum ama normal şartlarda binmemeye gayret ediyorum. Hatta aşırı sıcaklarda bile yürüyorum. Elimi yüzümü yıkayıp tekrar devam ediyorum ama yağmur ve soğuk bana engel oluyor. Onun dışında hep yürüyorum Yaşım müsait olduğu için otobüslere ücretsiz binebiliyorum ama hiç tercih etmiyorum.”