Emniyet Genel Müdürlüğü avcılık sporuyla uğraşan vatandaşları ilgilendiren bir konuyla ilgili duyuru yaptı. Bu duyuruya göre, yivsiz ruhsatnamesi geçerlilik süresi dolan vatandaşların 1 Eylül 2023 tarihine kadar ruhsatnamelerini yenilemeleri gerekiyor. Yenilemeyenler hem silahlarından oluyorlar hem de para cezası uygulanıyor.

Eskişehir’de kamp ve av malzemeleri satan Faruk Ozanlıoğlu şu ifadeleri kullandı;

“Yivsiz tüfeklerin ruhsat yenilemesi 1 Eylül’e kadar uzatıldı. Bu süre içerisinde ruhsatını yenilemeyenler ve ruhsat süresi dolmuş kişiler bağlı bulundukları silah ruhsat şubeye başvuru yapmak durumundalar. Eğer ki belirtilen tarihe kadar gerekli işlemleri yapmazlarsa, silahlarına el konulur. Ayrıca bunun 2 bin 864 TL idari para cezası var. Ancak bununla alakalı bir bilgilendirme de yok. Vatandaşların birçoğu bundan habersiz. Normalde bunun televizyon kanallarında ya da sosyal mecralarda göz önüne getirilmesi lazım. Kırsal kesimde emniyet ya da jandarma aracılığıyla bilgi ağı genişletilmeli. Bu konuyla ilgili Türkiye'nin bütünündeki bilgi gönderimi tam sağlanamamış durumda.

Eskişehir'de yağmur yağdı; Tramvay seferleri durdu! Eskişehir'de yağmur yağdı; Tramvay seferleri durdu!

Adli sicil kaydı temiz olan herkes silah kullanabilir, bu sporu yapabilir. Olumsuz durumlarda ruhsatsız silahlar kullanılabiliyor. Bunlar daha çok üretici firmaların doğrudan internet satışı yapması sonucunda oluyor. Ancak geçtiğimiz sene itibariyle internet satışı yasaklandı. Vatandaşlar kendi bulunduğu bölgedeki silah şahıslar şubeye başvuru yaparak evrakları hazırlar, sonra oradan bir ekod çıkar ve silah bayisinden istediği silahı alabilirler. Biz bu işi valilik ve emniyetle beraber yapıyoruz. Valilik izinleri ile beraber yapıyoruz. Bizim yivsiz tüfek ruhsatınız ayrı, patlayıcı ruhsatımız ayrı, iş yeri ruhsatımız ayrı. özel bir iş yapıyoruz. Normal vergi levhasını alıp koyan herkes silah ve patlayıcı satamaz. Bu kararı kayıt dışının önlenmesi adına güzel bir sonuç olarak görüyorum.