Örsan Öymen: "Eskişehir’i nasıl kazanacağız biri bana çıkıp anlatsın" Örsan Öymen: "Eskişehir’i nasıl kazanacağız biri bana çıkıp anlatsın"

Eskişehir Berberler ve Kuaförler Odası Başkanı Gürdal Sarıkaya şu ifadeleri kullandı;"

"Bizim mesleğimiz zanaatkâr insanlar yetiştiriyor. Bir insan en az 3 yılda yetişiyor. 3 sene kısa bir zaman değil. Çıraklıktan kalfalığa geçiyorlar ve kalfalık dönemi başlıyor. Asgari ücretin ve SGK, Bağ-Kur primlerinin çok artması esnaf arkadaşlarımızı zorluyor. Bir personel bize 16 bin liraya mal oluyor. Yetişen kalfalar sektörden ayrılıp fabrikalarda çalışıyorlar. Bir zanaatkârın fabrikada çalışması normal bir durum değil. Ekonomik sıkıntılar nedeniyle bunlar yaşanıyor. Dükkan kiralarında ciddi artışlar var. Devletimizden bizlere destek olmalarını talep ediyoruz. Elektrik ve doğalgazda indirim talebimiz var. 

Velilere seslenmek istiyorum ben. Biz çıraklarımızı mesleğimizi altyapısı olarak gördüğümüz için onlar bizim için çok değerli. Özen ve itina yetiştiriyoruz. Sanat ve eğitim disiplinsiz olmaz. Anne ve babalar çok daha kibar. Aman benim çocuğuma bir şey olmasın diyorlar. Eti senin kemiği benim dönemi bitti. Artık ne et veriyorlar ne de kemik. Benim oğluma bağırmayacaksın, benim oğlum çayn demlemeyecek, temizlik yapmayacak diyorlar. Bizim dükkanlarımızda düzgün bir usta olarak yetişmek istiyorsa disiplin mutlaka şart. Çocuklar ailelerine dükkanlarda yaşanmayanları varmış gibi anlatıyor. Veliler de oradan çık başka bir yerde işe gir diyerek konuyu çözüyorlar."