Ekipler ayrıca boş arsalardaki çöp ve molozları da topluyor. Eskişehir halkının layık olduğu daha temiz ve ferah bir çevrede yaşaması için özveriyle çalışan belediye ekipleri, yaz mevsimi dolayısıyla artan yoğun talepleri de günlük olarak değerlendiriyor. Özellikle Huzur, Erenköy, Vadişehir ve Karapınar Mahallelerinde şehir manzaralı bölge ve alanlarda araçlarında içtikleri içeceklerin ve yedikleri yemeklerin ambalajlarını bulundukları yerlere atması hem görüntü hem de çevre kirliliğine neden oluyor. 
Temizlik İşleri Müdürlüğü ekiplerinin gerçekleştirdiği temizlik çalışmasının ardından özellikle gece saatlerinde gerçekleştirilen bu eylem, aynı zamanda maliyet artışına ve zaman kaybına yol açıyor.

Vatandaşların çöplerini çöp konteynerlerine atması gerektiğine dikkat çeken Temizlik İşleri Müdürlüğü yetkilileri, aynı zamanda çöp çıkarma saatlerine dikkat edilmesi gerektiğini de vurguladı. Yetkililer, konteynere atılmayan ve zamanında çıkarılmayan çöplerin kirliliğe, kötü koku ve görüntüye neden olduğunu belirterek, vatandaşları bu konuda duyarlı olmaya davet etti. 

Temizlik İşleri Müdürlüğü yetkilileri, rutin şekilde yaptıkları temizlik hizmetlerinin yanında moloz ve hafriyatları da topluyor. Ev veya işyerlerinde yapılan tadilatlar sonrasında çıkan hafriyat ve molozları bulundukları yerden alarak çevre kirliliğinin önüne geçen ekipler, kendilerine bildirilen tadilat atıklarını 5 çuvala kadar ücretsiz olarak topluyor.