Emlak Uzmanı Mustafa Hakan Özelmacıklı Eskişehir’de konut alanların 19 yılda parasını çıkardığını söyledi.

Eskişehir’in konuştuğu deve kuşu konusunda yeni gelişmeler var! Eskişehir’in konuştuğu deve kuşu konusunda yeni gelişmeler var!

Konutta fiyatlar düşmeye devam ederken, amortisman sürelerinde düşüş başladı. Konuya ilişkin Mustafa Hakan Özelmacıklı açıklamalarda bulundu.

“Satın alınacak olan konutun kiraya verilmesi durumunda, satış fiyatının kaç yıl içerisinde geri kazanılabileceğinin hesaplanmasına amortisman süresi deniyor. Aslında bazı ülkelerde 10 - 12 yıl seviyesinde olan bu süreler ülkemizde 25 yıla kadar çıkmıştı. Son dönemde ise satılık fiyatların sabit seyri, kiraların ile artış göstermesi ile amortisman süreleri 20 yıla kadar düştü. Eskişehir’de bu süre ortalama 19 yıla kadar düştü. Konutlarda yeni düşmeye başlayan amortisman süreleri özellikle ticari gayrimenkullerde 16-18 yıl aralığında diyebiliriz. Taşınmazın değeri, kiracının kurumsal olup olmadığı, kiranın rayiç durumu gibi birçok kritere göre değerlendirme yapılması gerekiyor. 2023 yılı Mayıs ayında KFE, bir önceki yılın aynı ayına göre nominal olarak yüzde 103,6, reel olarak ise yüzde 45 oranında arttı. Reel artışlarda önemli bir düşüş var diyebiliriz. Örneğin reel artışlar Ocak ayında yüzde 59,1 iken son aylarda yüzde 45 seviyelerine kadar bir geriledi.”