Eskişehir Valiliği tarafından şu yazılı açıklama yapıldı;

"2023/2 sayılı Valilik Genel Emri ile ilimiz genelinde, çocukların sokakta çalıştırılması, dilendirilmesi ve dış çevrenin olumsuzluklarına maruz bırakılması; dilenerek duygu istismarı yapan kişilerden ve bu suça alet edilen çocuklardan vatandaşlarımızca; mal (kağıt mendil, su, çiçek vb.) veya hizmet satın alınması, bu kişilere para verilmesi yasaklanmış olup kolluk güçlerince, zabıta birimlerince ve Aile Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü bünyesinde kurulmuş olan denetim ekiplerince, şehrimizde yoğun denetimler yapılmaktadır.

Bu kapsamda 2023 yılında (1 Kasım -31 Aralık) yapılan denetimlerde; Sokakta çalıştırılan veya dilendirilen 30 çocuk tespit edilmiş ve denetim yapan ekiplerce bu çocuklar İl Çocuk Kabul Merkezine teslim edilmiştir.

Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü'nün uzman meslek memurları ve pedagoglarca; bu çocukların ailelerine hane ziyareti gerçekleştirilerek gerekli inceleme çalışması yapılmış olup kendilerine ve ailelerine uygun sosyal ve ekonomik destekleme modellerinden yararlandırılmaları sağlanmıştır. 5395 sayılı Çocuk Koruma Kanunu'nun 5'nci maddesi hükümleri çerçevesinde 2 çocuğumuz hakkında koruyucu ve destekleyici tedbir kararı alınmıştır.

Çocuklarımızın tamamı, sağlık kuruluşlarımızda, genel sağlık taramasından geçirilmiş ve eksik aşıları tamamlatılmıştır. 3 çocuğumuzun ihtiyaç duyduğu ikinci basamak muayene ve tedavileri ilimizde bulunan kamu hastanelerimizde gerçekleştirilmiştir.

Çocuklarımızın 27'si zorunlu eğitim çağında olup eğitim-öğretime devam etmeleri için İl Milli Eğitim Müdürlüğü'nce gerekli tedbirler alınmıştır. 16 çocuğumuzun, Halk Eğitim Merkezi Müdürlüklerince açılan çeşitli kurslara katılımı sağlanmıştır.

112 Acil Çağrı Merkezine vatandaşlarımızca, çocukların sokakta çalıştırıldığı ya da dilendirildiği yönünde, 22 arama yapılarak ihbarda bulunulmuştur. Kolluk birimlerimiz süratle ihbarlar doğrultusunda olaylara müdahale etmiştir.

Çocuk Kabul Merkezince, gerekli tespitler yapıldıktan sonra çocukların tamamı ailelerine teslim edilmiş olup ebeveynlerine yazılı ihtarda bulunularak çocukların tekrar dilendirilmesi ya da sokakta çalıştırılması halinde yasal işlem yapılacağı tebliğ edilmiştir.

Çocuklarımızın sokakta çalıştırılarak ya da dilencilikte kullanılarak istismar edilmelerinin ilik yapılarak toplumsal yardımlaşma duygusunun suistimal edildiği bu çalışmalarda; gerek dilencilik yapıldığını, çocukların sokakta çalıştırıldığını veya dilendirildiğini görüp 112 Acil Çağrı Merkezine ihbarda bulunan vatandaşlarımıza gerekse bu mücadelemizde duyarlılık gösterip bize destek olan halkımıza teşekkür ederiz."