Safran Yaygınlaştırma Projesi tarımın çeşitlenmesine, kadın çiftçilerin güçlenmesine ve yüksek ekonomik değeri olan safranın üretiminin artmasına katkı sağlamak amacıyla büyük bir heyecanla başladı.

Eskişehir'de bir vatandaş: "Eskişehir'de en büyük sorun otopark problemi" Eskişehir'de bir vatandaş: "Eskişehir'de en büyük sorun otopark problemi"

Projeyle, Eskişehir'de katma değeri yüksek safran üretimini teşvik ederek bu değerli bitkinin yaygınlaşmasını sağlamak ve küçük aile işletmelerinin gelirini arttırılmasına katkı sağlanması hedeflendi. Bu amaçla kurulan safran üretim denemeleri, Han ilçesi Gökçekuyu, Seyitgazi ilçesi Beykışla, Sarıcakaya ilçesi Mayıslar, Tepebaşı ilçesi Kızılinler ve Sivrihisar ilçesi Merkez mahallelerinde 100’er metrekarelik alanda olmak üzere toplamda 500 metrekarelik alanda kurulacak.

Yapılacak denemelerde, bu mahallelerde bulunan ve üyeleri ağırlıklı olarak kadınlardan oluşan Tarımsal Kalkınma Kooperatifi, Kadın Girişimi ve Üretim Kooperatifleri ve Eskişehir Kadın Çiftçi Derneği üyeleri olan ve aile çiftçiliği ile iştigal eden kadın çiftçilere öncelik verildiği öğrenildi.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı