Eskişehir Cumhuriyet Başsavcılığı Denetimli Serbestlik Müdürlüğü tarafından alınan karar ile yükümlülerin kamu yararına ücretsiz çalışmalarına Covid-19 tedbirleri çerçevesinde ara verilmişti. 31 Temmuz’da yükümlülerin izin sürelerinin sona ermesi ile uygulama yeniden başlatıldı. 

Eskişehir Cumhuriyet Başsavcılığı Denetimli Serbestlik Müdürlüğünün kamu kurumlarıyla yapmış olduğu işbirliği protokolü çerçevesinde; yükümlüler ücretsiz olarak kamu kurumu veya kamu yararına hizmet veren bir kuruluşta, kurumun yürütmekte olduğu hizmete yardımcı işlerde çalışabilecek.

Örsan Öymen: "Eskişehir’i nasıl kazanacağız biri bana çıkıp anlatsın" Örsan Öymen: "Eskişehir’i nasıl kazanacağız biri bana çıkıp anlatsın"

Kamu yararına ücretsiz çalışma yükümlülüğü; toplumsal katılım ile yükümlünün iyileştirilmesini, belirli saatler içinde çalışma kavramının yerleştirilmesini ve kamu düzeninin korunmasını sağlıyor. Kamuya yararlı bir işte ücretsiz çalıştırma yükümlülüğü ile yükümlünün kurallara uyma becerisini geliştirmesi, başkalarının haklarına saygı göstermesi, zamanı planlaması, bir meslek edinerek kendi işini kurması veya bir iş edinmesi hedefleniyor.