Eskişehir'de Rus Kadını Bıçaklayarak Öldüren Sanığın Davası Şifre Engeline Takıldı Eskişehir'de Rus Kadını Bıçaklayarak Öldüren Sanığın Davası Şifre Engeline Takıldı

Eskişehir İl Müftülüğü Aile Dini Rehberlik Bürosu'nun öncülüğünde, Aile Haftası kapsamında Yunus Emre Kültür ve Sanat Merkezi'nde "Savaş, Göç ve Aile" konulu bir konferans düzenlendi. Programa İl Müftü Faruk Latifoğlu, Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Orhan Bayrak, İl Göç İdaresi Müdürü Mustafa Turan, İl Müftü Yardımcıları Aytekin Akçin, Berrin Erdoğan ve İsrafil İğde ile Tepebaşı İlçe Müftüsü Gafur Yıldırım ve birçok vatandaş katıldı.

Program, Kur'an-ı Kerim tilavetiyle başladı. Açılış konuşmasını yapan İl Göç İdaresi Müdürü Mustafa Turan, savaş ve göç konularının zorluklarına değinerek, emeği geçenlere ve katılımcılara teşekkür etti. Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Orhan Bayrak, Gazze halkının yaşadığı zulümden bahsederek, savaşın toplumda derin yaralar açtığını ve çocukların zihin dünyasında büyük yıkımlara yol açtığını ifade etti. İl Müftü Vekili Faruk Latifoğlu, ailenin sevgi, destek ve dayanışma kaynağı olduğunu belirterek, aile kurumunu korumak ve güçlendirmek için birlikte çalışmanın önemine dikkat çekti.

Konuşmaların ardından Kırım Tatarları Korosu, Kırım'a ait türküleri seslendirdi ve katılımcılara "Filistin" konulu sinevizyon gösterimi yapıldı. Konferansta, Eskişehir Osmangazi Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Fatma Asiye Şenat, savaş ve göçlerin özellikle kadınlar ve çocuklar üzerindeki yıkıcı etkilerine dikkat çekerek, göçe zorlanan kadınların yaşadığı zorluklara değindi ve toplumda empati duygusunun geliştirilmesinin önemine vurgu yaptı. Olumsuz duyguların rehabilitasyonu için çalışmalar yapılması gerektiğini belirten Şenat, entegrasyonun toplumun şartlarını kabul ederek gerçekleşebileceğini ve Müslümanların yaşadıkları coğrafyalarda güçlü olmaları gerektiğini dile getirdi.

Konferansın sonunda İl Müftü Yardımcısı Berrin Erdoğan, Prof. Dr. Fatma Asiye Şenat'a katılımlarından dolayı teşekkür ederek hediye takdim etti.