Eskişehir’de yangın söndürme cihazı tedarikçiliği yapan Ömer Gökdoğan şu ifadeleri kullandı;

“Yangın tüpleri yangını küçük boyutta iken söndürmek ve büyümesini engellemek amacıyla kullanılıyor. Sıcak havalarda soğuk havalara göre yangın riski daha yüksektir. Yangın söndürme cihazlarımız ABC sınıfı denilen yangın gruplarına göre her türlü müdahalede kullanılabilir. Çoğu yangında etkilidir. Vatandaşın kendi çabasıyla söndüremeyeceği büyük yangın olduğu durumlarda zaten itfaiye ekiplerinin müdahale etmesi gerekir. Hepimizin elinin altında bir yangın söndürme cihazının bulunması büyük önem arz eder. Bizim amacımız yangın çıktıktan sonra değil, çıkmadan önce bu önlemin alınmış olmasıdır. Özellikle mutfaklarda yağ yangınları çok çıkar. İnsanların yangın tüplerini kullanırken bilinçli olması çok önemlidir. Her apartmanda yangın söndürme cihazı bulundurulmalı.

16 kilogramlık bir tüp ile 24 metrekarelik alanda çıkan yangını kolayca söndürebilir. Cihazların bakım ve kontrolleri zamanında yapılmalı. Bu çok önemli bir durum. Özellikle çatı katlarında yangın riski daha yüksektir. Oraya eşya koyunca oksijensiz havadan kaynaklanan ısıyla yanma olasılığı artıyor. Yangın söndürme cihazları çatı gibi yerlerde değil, daha kolay ulaşabileceğiniz ve yangına hızla müdahale edebileceğiniz alanlarda olmalı. Cihazın üzerinde bir pim var, onu çıkardıktan sonra yangına 1 metre mesafeden sıkmanız yeterlidir. Bunun eğitimini almış insanlar zaten gereğini yapıyorlar. Yangın söndürme cihazlarının bakım ve kontrollerinin de zamanında yapılması gerekmekte.”

Güney Amerikalı zehirli örümcek türü Emirdağ'ın ardından Eskişehir'de de görüldü! Güney Amerikalı zehirli örümcek türü Emirdağ'ın ardından Eskişehir'de de görüldü!

APARTMAN YANGIN TÜPÜ BAKIM SÜRESİ NE KADAR?

Kuru kimyevi tozlu yangın söndürme tüpleri yıllık iki kez yani 6 aylık periyotlar halinde kontrol edilmelidir. Yetkililer tarafından basınç değeri ölçülmelidir. En sağlıklısı iki yılda bir de tamamen boşaltılıp doldurulmalı olanıdır. Köpüklü yangın söndürme tüplerinde ise periyodik bakım ve dolum süresi yıllık bir kezdir.