Suriye’deki karışıklık nedeniyle Suriye halkı dünyanın dört bir yanına göç etmişti. Göç alan ülkelerin başında da şüphesiz Türkiye geliyor. Ülkeye giren düzensiz göçmenler ile mücadele edilmeye çalışılsa da çok fazla başarılı sonuçlar alınamıyor. 

Türkiye’de kayıt altına alınmış geçici koruma statüsündeki Suriyeli sayısı 13 Temmuz 2023 tarihi itibariyle Haziran ayına göre 22 bin 66 kişi azalarak toplam 3 milyon 329 bin 516 kişi oldu. Buna göre yılbaşından bu yana kayıtlı Suriyeli sayısı 184 bin 260 kişi azaldı. Göç İdaresi Başkanlığı’nın yayınladığı yaş aralığı tablosuna göre Suriyeli erkekler toplam Suriyeli sayısının %52,61’ini oluşturuyor. Suriyeli kadınların oranı ise %47,39. 

TÜRKİYE’DEKİ SURİYELİLERİN YAŞ ORTALAMASI 22,4

Suriyeli erkeklerin sayısı Suriyeli kadınların sayısından 173 bin 586 kişi fazla. Erkek-Kadın sayısı arasındaki en büyük fark 37 bin 410 kişi ile 25-29 yaş aralığında. Yaş aralığı arttıkça bu fark azalıyor. 45 üzeri yaş aralıklarının çoğunda kadınların sayısının erkeklerden daha fazla olduğu görülüyor. Yaş tablosuna göre kayıtlı Suriyelilerin yaş ortalaması 22,4 olarak tespit edilmiş.

ESKİŞEHİR’DE YAŞAYAN SURİYELİ SAYISI

Osman Mandacı: "Eskişehir’de belediyecilik anlamında bir değişime ihtiyaç var" Osman Mandacı: "Eskişehir’de belediyecilik anlamında bir değişime ihtiyaç var"

Peki Eskişehir’de kaç suriyeli yaşıyor. Mülteciler Derneği’nin verilerine göre 13 Temmuz 2023 tarihi itibariyle Eskişehir’de 6 bin 706 Suriyeli bulunuyor. Eskişehir kenti Türkiye’de en çok Suriyeliyi bünyesinde barındıran 33. il durumunda. 

Türkiye’de en çok Suriyeliyi bünyesinde bulunduran iller İstanbul, Gaziantep ve Şanlıurfa olurken, Bayburt, Tunceli ve Hakkari bünyesinde en az Suriyeli bulunduran iller oldular.