Direksiyon dersi alan adaylar ve eğitmenler, trafik ve jandarma denetleme ekiplerinin eğitim parkuru alanında düzenli olarak devriye atması gerektiğini düşünüyor.

Eskişehir’de özel bir direksiyon kursunda öğretmenlik yapan Taner Şide, konuyla ilgili yaptığı değerlendirmede şunları söyledi:

“Odunpazarı Milli Eğitim Müdürlüğü'nün bünyesindeki Ihlamurkent ve Vadişehir direksiyon eğitim sahasında çok zorluk yaşıyoruz. Adaylarla birlikte sıkça trafik kurallarına uymayan sürücülerle karşılaşıyoruz. Arabalarımızın üzerinde eğitim aracı diye tabelalar var. Acemi aracı diye yazacak halimiz yok. Onu görmezden gelen bir sürü sivil araç oluyor. Eğitim esnasında yakından geçişler yapılıyor. Sinyal yakmadan birden önümüzde direksiyon kırıp, adayımızı zor durumda bırakan şoförlerle karşılaşıyoruz. Normalde sarı ışıkta durmak gerekiyor. Ancak millet sarı ışıkta geçmeye alışık bizim durmamızı yadırgarlar. Hatta ‘niye sarı ışıkta duruyorsunuz’ diyerek üzerimize yürüyenler ve küfür edenler oldu. Bu tarz saldırı gibi şeylere maruz kalıyoruz. Eğitim sahasındayız ama adaylarımızla çalışırken bize çok makas yaparlar.

Kamyonundan tutun otomobiline kadar hepsinde bir problem var. 10 kilometrelik eğitim pistinde Mamuca Köyü’ne kadar gidip gelinir. Burada biraz daha dikkat edilmesi gerekiyor. Adaylardan daha uzak geçirilmesi lazım. Onlar araba kullanmayı yeni yeni öğreniyor. Haliyle yavaş kullanıyorlar ve hızlanamıyorlar. Ancak buna bile küfür eden kişilerle karşılaştık. Bu eğitimler trafik ve jandarma denetleme ekipleri eşliğinde verilmeli. Denetleme ekipleri sadece cumartesi ve pazar günü görev yapıyorlar. Hafta içi eğitimlerde yanımızda değiller. Eğer yanımızda olurlarsa diğer araçlar bize sahipsizmişiz gibi davranamaz.”