Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın duyurduğu ve TOKİ'nin başlattığı Sosyal Konut Projesi’ne tüm illerde de olduğu gibi Eskişehir’de de yoğun bir ilgi var. 

Ekim ayının son gününe kadar başvurular devam edecek. Ancak Eskişehir Büyükşehir Belediye Meclisi ve Odunpazarı Belediye Meclisi AK Parti Grup Başkanvekili Murat Özcan’dan oldukça dikkat çekecek bir sosyal medya paylaşımı geldi.

MURAT ÖZCAN'DAN FLAŞ PAYLAŞIM!

Eskişehir Büyükşehir Belediye Meclisi ve Odunpazarı Belediye Meclisi AK Parti Grup Başkanvekili Murat Özcan sosyal medya paylaşımında "Hükümetimizin sosyal konutlarına ilgi çok fazlayken, mahkemeye verip süreci sıkıntıya sokan sonrasında 250 hektar arazinin 150 hektara düşürülmesine ve en az 2000 sosyal konutun eksik yapılmasına sebep olan şehrimizin sosyal demokrat belediye başkanlarıdır. Bilginize.." ifadelerine yer verdi.

ODUNPAZARI BELEDİYESİ TOKİ İNŞAATINI MÜHÜRLEMİŞTİ

TOKİ, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın müjdelediği son projeden önce de Eskişehir’in Odunpazarı İlçesi’nde yer alan Vadişehir-Mamuca arasında yer alan bölgede 1026 konutu içinde barındıran 2 etaplı toplu konut inşaatına başlamış ancak, inşaat çalışmalarını Odunpazarı Belediyesi ruhsat almadan inşaat yapılıyor diye mühürlemişti. TOKİ ise mühüre rağmen çalışmalarına devam etmişti.

EN AZ 2 BİN SOSYAL KONUT AZ YAPILIR!

Eskişehir’deki bazı belediyelerin farklı iddialar ile mahkemeye başvurup 250 hektar arazinin 150 hektara düşürülmesine ve en az 2 bin sosyal konutun eksik yapılmasına neden olduğu da Eskişehir Büyükşehir Belediye Meclisi ve Odunpazarı Belediye Meclisi AK Parti Grup Başkanvekili Murat Özcan tarafından iddia edildi. 

SINIRLAMA KALDIRILDI

Cumhuriyet tarihinin en büyük sosyal konut projesi için e-Devlet üzerinden yaşanabilecek yoğunluğun hizmete erişimi engellememesi için kademeli olarak alınan başvurular artık herhangi bir sınırlama olmaksızın yapılabiliyor. 

2+1 KONUT FİYATI 608 BİN TL

Sosyal Konut Projesi kapsamında inşa edilecek 2+1 konutlara aylık 2 bin 280 liradan başlayan taksitlerle, 240 ay vadeyle sahip olunabilecek. Öte yandan, 850 bin fiyata sahip 3+1 konutlar ise 3 bin 187 liradan başlayan taksitlerle 240 ay vade ile alınabilecek. Belirlenen toplam bedelin yüzde 10'u yerler tahsis edilip, kuralar çekildikten sonra peşin olarak ödenecek.

SOSYAL KONUT PROJESİ TOKİ BAŞVURU ŞARTLARI NELER?
* T.C. vatandaşı olmak
* Proje il sınırları içerisinde en az 1 yıl ikamet etmek veya proje il nüfusuna kayıtlı olmak
* Başvuruda bulunanların kendileri, eşleri ve velayetleri altındaki çocukları üzerine T.C. sınırları içinde tapuda kayıtlı konutu bulunmamak, TOKİ'den daha önce ev sahibi olmamak
* İstanbul için aylık hane halkı gelirinin, en fazla net 18.000 TL, yurt genelinde 16.000 TL olması (Şehit Aileleri, Harp ve Vazife Malulleri ile bunların Dul ve Yetimleri Hariç)
* Bir hane halkı adına, tek başvuru yapılması
* Başvuruları yapacak vatandaşların, 18 yaşını tamamlamaları gerekiyor.
* Genç kategorisine 14/09/1992 tarihinden sonra doğan kişiler, müracaat edebilecek.
* Bir hane halkı adına, tek başvuru yapılması
* Başvuruları yapacak vatandaşların, 18 yaşını tamamlamaları gerekiyor.
* Genç kategorisine 14/09/1992 tarihinden sonra doğan kişiler, müracaat edebilecek.

Ali Acar: "Kazım Kurt kentsel dönüşüm projesini artık başlatmalı" Ali Acar: "Kazım Kurt kentsel dönüşüm projesini artık başlatmalı"