İstanbul’dan Eskişehir’e üniversite okumaya gelen 19 yaşındaki Emre Koray Çakmak, "Daha yeni kayıt yaptırdım. Devlet yurdunda düşünüyorum. Başvurusunu yeni yaptım. Çıkarsa çok iyi olur, çıkmazsa özel yurt. O da çıkmazsa artık ev tutmaya çalışacağız. Fiyatlar ülke şartlarına göre normalin üstünde" diye konuştu. Çakmak, “Geçinebilecek misin?” sorusuna ise, “Bakacağız, göreceğiz, inşallah” yanıtını verdi.

Abdulkadir Adar: "Bu durum CHP Eskişehir il örgütü için gerçekten bir ayıptır" Abdulkadir Adar: "Bu durum CHP Eskişehir il örgütü için gerçekten bir ayıptır"

İstanbul’dan gelen 19 yaşındaki Melisa Çiçek, "Eskişehir’i havası güzel, insanlar da hoşgörülü. KYK yurdunu düşünüyorum. Çıkmazsa, özel yurt bakmak zorunda kalacağız. Geçen seneye artış olmuş, daha ucuzuna bakıyoruz. KYK yurdu çıkarsa şükredeceğiz. Zaten herkes KYK istiyor. Eskişehir’de geçinebilirim diye düşünüyorum” dedi.

Eskişehir’de ESTÜ’de okuyacak olan Cihan Tel de, "Yurt fiyatları ve apart fiyatları biraz pahalı, öğrenci şehrine göre. Apartla görüştüm aylık 7 bin ile 9 bin arası değişiyor. Yurtlar da 5 bin ile 7 bin arası değişiyor. KYK yurtlarında da bugün başvurular açıldı. İki üç ay KYK yurdunda kalıp, kafa dengi birini bularak eve çıkmayı düşünüyorum. Ev fiyatları da uçuk, fazla geldi bize. Hayat şartlarından kısarak geçinmeye çalışacağım” şeklinde konuştu.