Ancak köydeki birçok tarihi eserin doğa koşulları ve bilinçsizce yapılan müdahaleler nedeniyle zarar gördüğü belirtiliyor.

Kümbet köyü Muhtarı Seydi Ay, bölgenin turizme kazandırılması gerektiğini vurgulayarak, özellikle definecilerin ve bakım eksikliğinin eserlerin geleceğini tehdit ettiğini söyledi. Muhtar Ay, “Anadolu'da ilk kanalizasyon sistemi ve ilk şebeke suyunun kullanıldığı Meros şehri burada yer alıyor. Frigyalılardan Romalılara, Selçuklulardan Osmanlılara uzanan zengin bir kültürel mirasa sahibiz. Ancak birçok yapı defineciler tarafından zarar gördü. Restorasyon ihtiyacı olan türbeler ve korunması gereken kalıntılar var. Turizm Bakanlığı'ndan ve diğer ilgili kurumlardan destek bekliyoruz” dedi.

En düşük emekli maaşına yapılacak zam ne zaman açıklanacak? AK Parti tarih verdi! En düşük emekli maaşına yapılacak zam ne zaman açıklanacak? AK Parti tarih verdi!

Kümbet köyü, yılda bin 500 ila 2 bin turisti ağırlıyor ve ziyaretçi sayısının artırılması için altyapı çalışmalarına ihtiyaç duyulduğu belirtiliyor.