Eskişehir Büyükşehir Belediyesi duyurdu; Aracı ile trafiğe çıkacaklar dikkat!  Eskişehir Büyükşehir Belediyesi duyurdu; Aracı ile trafiğe çıkacaklar dikkat! 

Öğrenci kalem tutuşundan belli olur, büyüklerin ağzından duymaya alışık olduğumuz bir söz. Ancak şimdiler de tutulacak kalem de, yazılacak kağıtta bulmak fiyatları nedeniyle çok zor.

Artan enflasyonla beraber okul okumak hem öğrencilere hemde ailelere dert oldu. Okulların açılmasına az bir zaman kala velilerin uygun kırtasiye alışverişi arayışı başladı. Çantasıydı, kalemiydi derken masraf katlandıkça katlanıyor. Bir diğeri yor. Ama çocuklarına kalitelisini değil ancak ucuzunu alabiliyor.

Bir kırtasiyeci esnaf fiyatlarda geçen seneye göre yüzde 60 civarında bir artış olduğunu söylerken, okulların açılmasına 15 günden az bir süre kalmasına rağmen beklenen hareketin olmadığını ve düşünceli olduklarını ifade etti. 

Para bitiyor ancak alışveriş torbaları bir türlü dolmuyor. O torbayı dolduramayan bir baba Şükrü Memiş, “Bir poşet kırtasiye alışverişi 500 lira tuttu. 5-6 yıl önce bu ürünlerin hepsi 40 liraydı. Daha kıyafet almadık.” dedi.

Elinden geldiğince çocuklarının okul ihtiyaçlarını karşılamaya çalışan 2 çocuk babası Mahmut Yıldırım da kaliteyi değil ucuz ürün aradıklarını belirterek, “Her şeyin cebimize göre olanını artıyoruz. Neyi daha ucuza alabiliriz diye bakıyoruz. Fiyatlar çok fazla artmış. Geçen sene 100 liraya satılan çantaya 350 lira dediler” dedi.

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), 2023-2024 Eğitim ve Öğretim Yılı Çalışma Takvimi sonrasında okulların açılacağı tarihi açıklamıştı. Buna göre; Okullar 11 Eylül tarihinde açılacak ve yeni eğitim öğretim yılı başlayacak.