Abartı egzoz kullanan araçlara polis denetimi Abartı egzoz kullanan araçlara polis denetimi

2-12 yaş arası çocuklara koruyucu diş sağlığı hizmetleri veren Aile Diş Hekimliği Uygulaması'nın etkin bir şekilde devam ettiğini belirten Eskişehir İl Sağlık Müdürü Dr. Öğretim Üyesi Yaşar Bildirici, uygulamanın amacının çocuklarda diş sağlığı bilincini artırmak, diş çürüklerini önlemek, erken teşhis ve tedavi imkanı sağlamak olduğunu dile getirdi. Uygulamayla ilgili bilgiler veren Bildirici, “Aile Diş Hekimliği Uygulaması, Sağlık Bakanlığı'mızın desteğiyle yürütülen bir projedir. Ülkemizde ilk defa Eskişehir, Kırşehir ve Karabük illerinde başlatılan uygulamada çocuklarımıza flor, fissür örtücü (dolgu) uygulaması ve detertraj (diş taşı temizliği) işlemleri yapılıyor. Ayrıca fırça ve diş macunu dağıtımı da gerçekleştirilirken, uygulama sayesinde çocuklarımızın diş sağlığına yatırım yapmış oluyoruz” dedi.

"Çocuklarımıza ve ailelerine diş fırçalama eğitimi verilmektedir"
Bildirici, uygulamanın başladığı tarihten itibaren il genelinde 2-12 yaş arası 124 bin 469 çocuktan 4 bin 250’sinin muayene edildiğini, bin 955’ine flor, 569’una fissür örtücü uygulaması ve 109’una detertraj işlemi yapıldığını açıkladı. Konuyla ilgili detaylara değinen Dr. Öğretim Üyesi Yaşar Bildirici, "Yapılan muayeneler neticesinde, 3 bin 268 çocuğumuz yüksek riskli, 237’si orta riskli, 705’i düşük riskli olarak tespit edildi. Ayrıca, çocuklarımıza fırça ve diş macunu hediye edildi. Uygulamaya katılan çocuklarımıza ve ailelerine diş fırçalama eğitimi de verilmektedir. Uygulamada görev yapan 26 aile diş hekimimize ve emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Bildirici, MHRS randevu sistemi ve E-NABIZ uygulaması üzerinden randevu oluşturulabildiğine dikkat çekti. Aile Diş Hekimliği Uygulaması'nın devam edeceğini ve 2-12 yaş arası tüm çocukların aile diş hekimlerine başvurabileceğini de aktaran Bildirici son olarak, “Aile Diş Hekimliği Uygulaması, çocuklarımızın diş sağlığı için büyük bir fırsattır. Bu fırsatı değerlendirmeleri için tüm aileleri ve çocuklarımızı aile diş hekimlerine götürmeye davet ediyorum” ifadelerini kullandı.