Son günlerde oto kiralamacılar kötü niyetli kişilerden muzdarip. Kiralanan araçlarının geri getirilmediğini hatta parçalanıp satıldığını söyleyen Kiralamacılar Konfederasyonu Eskişehir ve İç Anadolu Bölge Temsilcisi Süreyya Öngel, konuyla ilgili şunları söyledi:

“Sektörümüzle ilgili çok ciddi sorunlar yaşamaktayız. Arabayı kiraladıktan sonra götürüp satan art niyetli insanların ceza almamasından yana büyük problemlerimiz var. Ayrıca firmaların isimlerini ve logolarını internet üzerinden kopyalayarak insanlardan para alan bir sürü dolandırıcı firma var. Bununla ilgili devlet yetkililerimizin bize destek çıkmaları konusunda büyük bir yardıma ihtiyacımız var. İyi niyetli olanların yanı sıra art niyetli olan çok fazla insan var. Arabalarımızı alıp, götürüp, getirmeyenler ve satan ya da parçalayanlar var. Bu tür insanlarla karşılaşıyoruz ve biz bunları devlet yetkililerimiz ile hukuksal birimlere bildirdiğimizde gerekli desteği göremeyip, büyük sorunlar yaşıyoruz. Hukuki olarak şöyle bir sorunumuz var, yaptığımız iş gereği aracı kendi ellerimizle teslim ettiğimiz için, emniyet suiistimal suçu olduğundan suçlular yakalansa bile herhangi bir ceza almadan rahatlıkla serbest bırakılabiliyorlar. Eskiden araç hırsızlığı vardı, şu anda bunun yerine araç kiralama var. İnsanlar sokaklardan araba çalmak yerine araç kiralayarak amaçlarına daha çabuk ulaşabiliyorlar. Biz suçlu duruma düşüyoruz. 

İlerleyen yıllarda ayakkabı tamir edecek insan bulamayacağız! İlerleyen yıllarda ayakkabı tamir edecek insan bulamayacağız!

 
Maalesef devletimiz otel hizmetlerine her türlü desteği sağlamasına rağmen Rent A Car olarak bizim en ufak bir şekilde ismimiz dahi geçmemektedir. Bazı art niyetli insanlar yurt dışından olsun, Türkiye’nin içinden olsun bilgisayar konusunda uzman kişiler büyük firmaların, yerel firmaların isimleri ile logolarını taklit ederek, internet üzerinden reklam veriyorlar ve insanları dolandırıyorlar. Biz burada aracı normalde bin TL’ye kiraya veriyorsak adam 300-500 TL’ye veriyorum deyip, insanlardan büyük miktarlarda kapora alarak mağduriyet oluşturuyor ve arabaları teslim etmiyor. Zaten öyle bir firma da yok. Sadece insanların ciddi miktarda paralarını alıp onları mağdur ediyorlar. İnsanlara söyleyeceğim tek şey, tanımadığı ve adresini bilmediği insanlara internetten para yollamasınlar. Çünkü internet üzerinden para yollayanların abartısız 10’da 9’unun paraları gidiyor. Kiralama sektöründe ‘önce kapora alalım, ondan sonra arabanı verelim’ diye bir çalışma yok. Kiralanırken parası alınır, ondan sonra araba teslim edilir.”