Trafikteki can güvenliğiniz mi? yoksa cebinizin güvenliği mi? İşte sürücüler bu iki soru arasında sıkışıp kaldı. Lastik fiyatları arttıkça sürücüler çıkma lastik ve kaplama lastiğe yöneliyor, uzmanlarsa bunu önermiyor.

Bayram Kazancı: "Bursa - Eskişehir hızlı trenini ne zaman açacaksınız?" Bayram Kazancı: "Bursa - Eskişehir hızlı trenini ne zaman açacaksınız?"

Enflasyon nedeniyle sürücüler, yolcular hatta sokaktaki herkes tehlike içinde. Sıfır lastik yerine kilometrelerce kullanılmış çıkma lastik tercih ediliyor. Sıfır lastik 3 bin liradan başlarken çıkma lastik 1000 liraya satılıyor. İnsanlar artık para biriktirip araba almayı değil lastik almayı bile hayal edemiyorlar.

Geçtiğimiz yıl 4 lastik 4 bin lirayken bu yıl 10 bin lirayı geçti. Kaplama lastik en çok uzun yol yapan tırlarda kullanılıyor. Çünkü maliyetler çok yükselmiş durumda. Kaplama lastikler 5 bin lirayken, yeni lastik 15 bin liraya kadar dayanıyor. 

Sadece araba sürücüleri değil, aynı zamanda gün boyu çalışan motosikletli kuryeler de çıkma lastik tercih ediyor. Alım gücü düştükçe trafikteki tehlike artıyor. Motosikletlerde bile çıkma lastik 1000 lirayken yeni lastik 4 bin 500 lira oldu. 

Uzmanlar, “Çıkma lastik başlı başına bir dert. Kullanılıyor ama iyi değil. 10 yıllık lastiği revize edip satıyorlar. Bu lastikler araç içerisindeki herkesin hayatını riske atmak demek” görüşünü savunuyorlar.