Eskişehir’de yedek parça satan esnaf Turgay Arslanoğlu, konuyla ilgili yaptığı bilgilendirmede, şunları söyledi:

“Motorun uygun çalışma ısısına ulaşması ve bu ısıyı koruması için sağlıklı bir soğutma sistemi ile soğutma sıvısına ihtiyaç var. Sistematik bakım ve kontrollerin ihmal edilmemeli. Antifriz bu konuda hayati önem taşıyor. Ucuz antifrizin fiyatı 200 TL ancak organik ve yeni nesil araçlarda genelde kullandığı kırmızı organik antifrizin fiyatını ise 350 TL ile 400 TL arasında değişiyor.

Bazı araçlar soğuk havalarda donduğundan dolayı su tertibatı buz tutabiliyor. Bu durum da termostatlarını patlatıyor. Müşterilerimizi bu konuda uyarıyoruz. Buzdan kaynaklı çok büyük arızalar meydana geliyor. Buna engel olmak için antifrizin muhakkak yenilenmesi gerekiyor. Antifriz bakımını ihmal eden müşterilerimizde ciddi sıkıntılar meydana geldi. Hepsi de çekici ile sanayiye geldi. Eğer çekici ile sanayiye gelmek istemiyorlarsa antifriz kullansınlar. Bu tür olayları yaşamak istemiyorlarsa kış bakımlarınızı antifrizi araçlarında eksik etmesinler.

Antifriz bilinçsiz kullanılıyor. Sürücüler 1 defa antifriz koyuyor ve 2-3 sene gider diyorlar. Böyle bir şey yok. Her kış mevsiminde araçların antifrizinin değişmesi gerekiyor. Yazın buharlaşmadan dolayı su eksiltmesi oluyor ve üzerine su ekleniyor. Bu da antifrizine derecesini düşürüyor. Derecesi düşen antifriz eksi 10’larda donabiliyor. Bizim araç sahiplerinden ricamız her kış araçlarının antifrizini değiştirmeleridir.”