Konuyla ilgili bilgilendirmede bulunan Cengiz Tapar, açıklamasında şunları söyledi:

“Psikoteknik uygulamasının daha da geniş hale getirilmesi ile Türkiye'deki trafik kazalarının ve diğer hasarların azaltılabileceğini düşünüyoruz. Bunlardan en önemlisi motokuryeler. Bence bu testin tüm sürücü kurslarında ilk başvuran sürücü adaylarına yapılması gerekiyor. Ticari araç sürücüleri de var, özel sürücüler de var. Sonuçta aynı trafiği, aynı yolu, aynı şartları kullanıyoruz. Dolayısıyla biraz önce dediğimiz gibi, bu uygulamaya diğer sürücüleri de dahil edersek trafik kazalarının azalacağını düşünüyoruz.

Psikoteknik, ticari araç kullanan sürücülerin dikkat, muhakeme, el-göz koordinasyonu, psikomotor becerilerini ve zihinsel süreçlerini ölçen bir testimizdir. Bir ehliyet belgesinin yanında olması gerekmektedir. Nasıl yapılıyor? Cihazımızda toplam 12 tane testimiz var. Bazı testlerimizde gerçek trafik ortamında çekilmiş görüntüler de görüyoruz. Genel olarak trafikte kullandığımız dikkat ve hız gibi becerileri test ediyoruz. Çünkü diğer araçların da hareketlerini ön görebiliyor olmamız gerekiyor. Ticari araç sürücüleri günlerinin çoğunu trafikte geçiriyorlar ve dikkatlerini hala koruyabiliyor olmaları gerekiyor. Trafik içindeyken kendilerini trafiğe ait hissediyor olmaları gerekiyor. Aslında onların güvenli sürüş becerilerini ölçüyoruz.

Şoförlerin bu güvenli sürüş becerilerini devam ettiriyor olmaları gerekiyor. Çünkü trafikte herkesten daha fazla vakit geçiriyorlar. Bir de biz trafikte uzun süre vakit geçirdikçe bazen kurallara karşı duyarsızlaşabiliyoruz. Bu test biraz da onu hatırlatıyor. Bu da testlerimizin içinde bulunduğu için, hataları ve bazı kuralları yeniden fark ettiriyor. Böyle konularda trafiğe tabii ki faydası dokunuyor ve kazaları azaltıyor. Çünkü kuralları yeniden hatırlatıyor. Kazaların sebebi de kurallara uymamak ve onları hatırlayamamak. O yüzden hem güvenli sürüş ve psikomotor becerileri ölçtüğümüz hem de kuralları hatırlattığımız için tabii ki bu testimiz trafikteki kaza oranlarını azaltıyor. Şu anda psikoteknik tüm ticari araç sürücüleri için yapılması zorunlu olan bir testtir.”