Muska baklavası, höşmerim tatlısı, arabaşı, kilimi, dövme sucuğu, sarkası, cebesi ve incili küpesinden sonra da Sivrihisar kelem dolması Türk Patent ve Marka Kurumundan mahreç işareti alarak yakın zamanda tescillenmişti.

Eskişehir'in en önemli değerlerinden birisi olan muska şeklindeki kelem dolması, geleneğin sürdürülmesi ve yapım aşamasının zorluğu ile şimdiden Sivrihisar'a gelen yerli ve yabancı turistleri beklemeye başladı.

Reyhan Oygur, kelem dolmasının yapım aşamalarından bahsetti. Ürünün tescillenmesiyle birlikte çok daha fazla dikkat çektiğini söyleyen Oygur, “Hayvanın kaburgasından yağlı olan kısmını kullanıyoruz. Kıyma, ince bulgur, salça ve tuzun hepsini yoğuruyoruz. Ardından lahanayı haşlıyoruz ve ikisini sarmaya başlıyoruz. Biz, anne ve anneannemlerden öğrendik. Muska sarması, yıllardan beri süren bir gelenektir. Kepen Köyü'nde çıkan lahanalardan yapılır. Oradan gelen lahanalar daha iyi olur. Böylece yüzyıllardır geleneğimiz devam eder. En önemli yemeğimizdir. Gelen misafirlere ve düğünlerde mutlaka yaparız. Başkanımız da yemeğimizin tescillenmesini sağladı. O yüzden de devam ettirmeye çalışıyoruz” dedi.